Londýnská opera prodává Hockneyeho obraz za až 23 mil. USD

Přestože v Anglii, na rozdíl od Česka, zatím není zakázáno zpívat, drtí koronavirus i tamní kulturu. Slovutná Royal Opera House proto bojuje o holé ekonomické přežití a činí tak velmi nestandardním způsobem.

Vedení opery se totiž rozhodlo zpeněžit prostřednictvím aukce dar, který instituci věnoval sir David Webster, šéf opery v letech 1945 – 1970. Vzhledem k umělecké velikosti dárce je jasné, že se nejednalo o dar z kategorie tuctových. Do aukce Christie ´s tak půjde příští měsíc portrét Davida Hockneye, přičemž opera očekává příjem až 23 milionů dolarů.

„Jednalo se o opravdu těžké rozhodování,“ prohlásil v souvislosti s chystanou transakcí výkonný ředitel Royal Opera House, Alex Beard. „Nacházíme se ovšem v doposud nevídané situaci, pokud chceme dále fungovat, musíme učinit některé ještě v nedávné minulosti nemyslitelné kroky. Jsme největším zaměstnavatelem v oblasti kultury, dělali jsme soupis majetku a shodli se na tom, že prodej obrazu nám pomůže přežít těžké časy.“

O tom, že aukce nasype do kasy Covid-19 sužované opery desítky milionů dolarů, nepochybují ani největší skeptici. David Hockney (1937), anglický malíř, kreslíř, grafik, scénograf a fotograf, je totiž právem považován za jednu z vůdčích osobností pop artu a přes konkurenci v podobě Damiena Hirsta a Banksyho patří mezi nejvlivnější britské umělce. Před dvěma lety se jeho obraz Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) prodal v aukci za 90,3 milionu dolarů (cca 2,1 miliardy korun), což z Hockneyeho učinilo nejdražšího žijícího umělce.  

Další články