Spasitel světa Leonarda da Vinciho vydražen

Ve středu 15. listopadu se na aukci v newyorské síni Christie's přepisovaly dějiny výtvarného umění. Za rekordních 450,3 milionu dolarů, což se rovná v přepočtu částce 9,8 miliardy korun totiž našel nového majitele obraz nekorunovaného krále renesance Leonarda da Vinciho.

Přitom se původní odhady ceny díla, které podle všech dostupných indicií patřilo ruskému miliardáři a majiteli fotbalového klubu AS Monaco Dmitriji Rybolovlevi, pohybovaly kolem 100 milionů dolarů. Dražit se začalo na částce o 30 milionů dolarů nižší a nový, pochopitelně anonymní majitel vsadil na strategii totálního útoku. Ke zmiňované částce, do které jsou započítány rovněž poplatky a provize, se totiž propracoval během pouhých devatenácti minut. Podle prohlášení aukční síně se jedná o nejdražší výtvarné dílo prodané v rámci aukce. Do té doby vládce této kategorie, obraz Pabla Picassa Alžírské ženy, který se před dvěma lety vydražil za 179,4 milionu dolarů, skončil hluboko v „poli poražených“.

Olejomalbu Salvator Mundi (Spasitel světa) stvořil mistr Leonardo podle znalců někdy kolem roku 1500 a doposud se nacházel pouze v soukromém vlastnictví. V důsledku toho několikrát zmizel ze světa. Poprvé se objevil na počátku 17. století coby součást sbírky britského krále Karla I. Stuarta. V roce 1900 byl chybně označen jako práce mistrova žáka Bernardina Luiniho, a tak byl v roce 1958 vydražen za pouhých 45 liber.  V roce 2005 došlo na aukci v USA k odhalení identity autora, po němž následovalo náročné restaurování.  V roce 2011 skončil Spasitel světa po londýnské výstavě v rukou nejmenovaného evropského sběratele, o dva roky později ho za částku 127,5 milionu dolarů nejspíše zakoupil již zmiňovaný ruský magnát.

Další články