Hodně drahé dobro

Jak pravil kdysi klasik ruské literatury Maxim Gorkij, za vše, co je v něm dobrého, vděčí knize. V některých případech se ovšem „dobro“ docela prodraží.

Majitelem nejdražší knihy na světě s názvem „Leicesterský kodex“ je od roku 1994 Bill Gates. Nejbohatší muž planety zakoupil knihu v roce 1994 za 30,8 milionů dolarů. Na ceně se podepsal především věk knihy a jméno autora. Před pěti sty lety totiž sepsal knihu v podobě deníku jeden z největších myslitelů historie Leonardo da Vinci.

Autor patrně nejslavnějšího portrétu všech dob, Mony Lisy a mnoha dalších převratných děl, psal zrcadlově, tedy zprava doleva, takže obrácená jsou rovněž písmena. Leonardo da Vinci tak pochopitelně činil s jasným záměrem. Jako levák chtěl tímto způsobem psaní jednak zabránit rozetření inkoustu, zejména ale toužil po tom, aby obsah deníku zůstal v maximální možné míře utajen, neboť  v knize popsal své vynálezy a poznatky astronomií počínaje, anatomií konče.  Bill Gates pak nechal v rámci výstavy knihy nainstalovat počítače, takže „Leicesterský kodex“ bylo možné číst v originální i klasické formě.

Krátce po zakoupení nechal Bill Gates kodex pečlivě naskenovat a digitálně uložit. Části byly použity jako spořiče obrazovky a tapety v edici Microsoft Plus! pro Windows 95. Obvykle jednou ročně je kodex i veřejně vystaven, letos tomu je ve Phoenix Art Museum ve Phoenixu v Arizoně. Kodex je k vidění od 24. ledna do 12. dubna.

Další články