Kolo za milion dolarů? Žádný problém!

Cyklistika patří mezi celosvětově nejvýznamnější a nejčastější pohybové aktivity. Přestože nepatříme mezi cyklistické velmoci, podle statistik jezdí na kole každý třetí Čech. Tomu odpovídá i zájem výrobců snažících se vyhovět narůstajícímu zájmu.

Vybrat si tak mohou i jedinci, kterým se jeví kolo v řádech stovek tisíc korun jako málo luxusní. Pokud preferují terén, není nad horské kolo House of Solid 24 Gold za milion dolarů. Celozlatý bicykl byl vyroben v limitované edici 13 kusů, obsahuje sedlo z aligátoří kůže, pozlacenou láhev na vodu, případně iontový nápoj. Rám je poset 600 černými diamanty a 500 safíry.

Jak vidno z druhého kola pro náročné, ambice umělce Damiena Hirsta přesahují lebku osazenou diamanty, případně žraloka naloženého do formaldehydu, ale zasahují rovněž do světa sportu. V roce 2009 věnoval král extravagance patřičnou pozornost Treku Madone, na kterém dojel v té době ještě sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong v roce svého comebacku do Paříže. V tomto případě vsadil Damien Hirst na motýly. Ani skutečnost, že později byl dopingový hříšník zbaven všech titulů a stal se největším vyvrhelem v historii cyklistiky, nezměnila nic na tom, že se jeho kolo vydražilo v charitativní aukci za 500 000 dolarů.

Paradoxně i třetí aktuálně nejdražší kolo má v DNA Lance Armstonga. Autorem designu Trek Speed Concept je japonský umělec Yoshimoto Nara, který se rozhodl pro motivy dětí s boxerskými rukavicemi a létajícími UFO s logem Livenstrong, což bylo jméno Armstrongovy nadace pro boj s rakovinou. Cena 200 000 dolarů.  

Další články