Když se veganství prodraží

Každý kuchař věnující se standardní gastronomii, ve které hraje jednu z hlavních rolí maso, nepochybně potvrdí, že rozdíl mezi dobrým a dokonalým pokrmem tvoří především použité ingredience. Nejinak je tomu i v případě kuchyně vegetariánské a veganské, které se „umí“ prodražit.

Podle serveru SmartTravel je nejdražší veganskou ingrediencí houba Yarsa Gunbu z Nepálu, též označovaná jako viagra z Himalájí. Vzniká vcelku komplikovaným způsobem, nejdříve musí zvláštní plísní infikovat housenky ještě předtím, než se tyto promění v noční motýly. Znehodnocené housenky vylezou na zemský povrch, kde se postupem času promění v houbu Yarsa Gunbu. Tato se používá například do salátů, cena za jeden kilogram dosahuje 18 000 dolarů.

Mezi nejluxusnější veganské a vegetariánské ingredience patří rovněž královský meloun Yubari. Vzniká křížením dvou druhů žlutého melounu pocházejícího z regionu Yubari v severním Japonsku. Vzácný druh melounu se těší popularitě především díky jedinečné sladké chuti, jeden kilogram vyjde na 12 000 dolarů. 

Částku o tisíc dolarů nižší pak zaplatíte za ázerbájdžánský šafrán Absheron, který kromě léčivých disponuje rovněž afrodiziakálními účinky. Ceně se nelze příliš divit, k výrobě jednoho kilogramu sušeného šafránu je totiž zapotřebí až 150 000 čerstvých květů.  Mimochodem, přestože bývalá postsovětská republika proslula především bohatými nalezišti ropy a pořádáním Grand Prix Ázerbájdžánu závodů světového šampionátu Formule 1, roční příjmy z produkce šafránu posílí státní kasu o nikoli zanedbatelných 143 milionů dolarů.  

Další články