Investiční bourbon: Kdo koupí, neprohloupí!

Přestože bourbon nepatří mezi nejvyhledávanější investiční alkohol, i v tomto případě platí, že, kdo dobře koupí, určitě neprodělá. Některé láhve pak dokonce nabízejí nemalý potenciál růstu. 

Mnout ruce si mohou například šťastlivci, kterým se v roce 2008 podařilo zakoupit Willett Family Estate Bourbon. Láhev bourbonu z rodinné palírny tehdy vyšla na 100 dolarů, během následujících let hodnota narostla na dnešních 4 000 USD. Cena přitom není konečná.

V roce 2017 se majitelé palírny Buffalo Trace Destillery rozhodli pro limitovanou edici 710 kusů bourbonu Old Rip Van Winkle 25 Year Old. Obsah tzv. pšeničné whisky byl uložen do luxusní karafy. „Jedná se o nabídku z kategorie těch, které se objeví jednou za život. Jsem velmi hrdý,“ pravil tehdy majitel palírny Julian Van Winkle. Nabídce pak odpovídala i cena 1 800 dolarů za láhev. Specializovaný server www.bourbonbanter.com tehdy přirovnal koupi tohoto bourbonu k návštěvě Disney World. „Musíte do toho jít s tím, že si kupujete něco, co se zdá být silně předražené, na druhé straně ale získáte zkušenost, které se vám nikde jinde na světě nemůže dostat. Je to pak na vás,“ zněl názor odborníka.

Jak se ukázalo během následujících tří let, počet toužících po nové, světové zkušenosti, zdaleka převýšil nabídku. Bourbon se prakticky nikdy nedostal do distribuce, dnes lze láhev zakoupit za 15 999 dolarů. A růstu ceny není podle znalců ani v tomto případě konec.  

Další články