Češi opět mezi nejlepšími tvůrci cestovatelských snímků

Útěk na Vanuatu je čtvrtým filmem ze série dokumentů „Útěky do přírody“ produkční společnosti Escape to Nature, kterou tvoří dvojice Libor Špaček a Petra Doležalová, s koprodukcí České televize. A právě tento dokumentární film se zařadil mezi osm nejlepších cestovatelských snímků světa oceněných ve Vídni.

Po loňské Nominaci na Grand Prix CIFFT snímku Útěk na Svatou Lucii je to již druhé ocenění v této prestižní mezinárodní soutěži, které Escape to Nature získala jako jediná česká produkce od počátku existence CIFFTu.

Nominace na GP CIFFT 2014 je pokračováním bohaté řady cen, které dokumentární série „Útěků do přírody“ sbírá na mezinárodních festivalech a přehlídkách cestovatelských filmů. Mezi nejčerstvější úspěchy epizody Útěk na Vanuatu patří první cena za nejlepší dokument v kategorii „Best Tourist Film“ a první cena v kategorii „Ecology a Biodiversity“ na festivalu ART & TUR v Portugalsku; „Best General Sensibility of a Film“ na International Festival of Tourism and Ecology Films SILAFEST v Srbsku 2014; pět ocenění včetně The Grand Prize na mezinárodním filmovém festivalu Finisterra Arrabida Film Art & Tourism Festival 2014 v Portugalsku; „Nejlepší ekologický film“ (k tomu The Grand Prix pro celý dokumentární seriál Escape to Nature 2009–2014) na IX. FilmAT Film, Art & Tourism Festival v Polsku a další ceny z filmových přehlídek v Kalifornii, Záhřebu či ázerbajdžánském Baku.

Na základě festivalových úspěchů k nim dnes přibylo další významné ocenění – Nominace na Grand Prix, již každoročně uděluje ve Vídni sídlící Mezinárodní výbor festivalů turistických filmů CIFFT nejlepším filmům s cestovatelskou a turistickou tematikou. Je to již druhým rokem, co tato česká produkce uspěla v drtivé konkurenci snímků z filmových společností z celého světa.

Tým Escape to Nature tvoří autorské duo Libor Špaček a Petra Doležalová. Zaměřují se především na produkci dokumentů a fotografií z podmořského prostředí. V těžišti jejich zájmu jsou ale i suchozemské oblasti nejmalebnějších míst na Zemi, poslední poklady civilizací nezničené přírody a rituály místních obyvatel. Během pouhých pěti let získala tato dvojice za svůj seriál dokumentárních filmů přes čtyřicet mezinárodních cen.

Cestopisy Petry Doležalové a Libora Špačka pravidelně zařazuje do vysílání i Česká televize, která se stala také koprodukčním partnerem Útěku na Vanuatu a dvou dalších připravovaných dílů – Útěk na Papuu-Novou Guineu a Útěk na Maledivy – které budou zařazeny do vysílání během příštího roku. Na jejich vzniku se dále podílí jako hlavní partner Investiční společnost České spořitelny, a. s..

...více o projektu Escape to Nature na www.escapetonature.eu

Další články