Číňané loni utratili za luxusní zboží 54 miliard dolarů

Alespoň to tvrdí zpráva prestižní a renomované agentury Bloomberg. Covid-19 totiž v roce 2020 zbavil obyvatele nejlidnatější země možnosti cestovat, za ušetřené peníze si proto dělali radost.

A nedělo se tak pouze v Pekingu či Šanghaji, tedy destinacích luxusu zaslíbených. Například Rachel žije ve městě Šen-čen - s manželem provozují společnost obchodující s elektronikou. „Před vypuknutím pandemie jsme cestovali, většinu roku jsme prožili mimo Čínu. Loni jsem nakupovala hodinky, diamanty, zlato, kompenzovala jsem tím smutek z nemožnosti vycestovat,“ pravila. “Obchod šel dobře, stejně tak jsme vydělali na pronájmu nemovitostí. Nepočítala jsem to, ale odhadem jsem za dárky a cestování po Číně utratila tak 90 000 dolarů.“

Zatímco Rachel si udělala radost například hodinkami Breguet, IT specialistka Liang žijící v Chang-čou objevila během cestovatelské pauzy zájem o porcelán. A tak si mimo jiné pořídila luxusní servis Flora Danica společnosti Copenhagen v hodnotě 11 000 dolarů. Kromě toho nakupovala jednotlivé kousky porcelánu mladých čínských umělců, průměrná cena 8 000 dolarů za kus.

Podle čínských vládních zdrojů žilo loni v zemi 1 580 000 rodin, každá z nich utratila loni v Číně minimálně 1,5 milionu dolarů. V bezcelní zóně na ostrově Hainan, která se má stát druhým Hongkongem, se loni nakupovalo luxusní zboží v hodnotě tří miliard dolarů. Během prvních jedenácti měsíců roku 2020 se prodaly v Číně tři miliony luxusních vozidel, což představovalo meziroční růst o 9,3 %. Jak pak informoval magazín Bejing Business Today, v pekingském obchodním domě SKP dosáhly loni tržby hranice 2,6 miliardy dolarů, což je o 15 % více, než tomu bylo v roce 2019.

„Letos to asi nebude s cestováním do zahraničí jednoduché, ale abych pravdu řekla, moc mi to nevadí. O to více budu moci utrácet v Číně,“ konstatuje na závěr Liang.    

Další články