Číňané nakupují

Mezi poradce prezidenta Miloše Zemana již rok patří, i když doposud na oficiálních seznamech nefiguroval, Jie Ťien-ming, předseda představenstva čínské skupiny CEFC, která nyní vstoupila prostřednictvím investic do Česka.

China Energy Company Limited, zkráceně CEFC, je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší v Číně. Působí v mnoha rozličných oblastech. Nejvýrazněji se angažuje ve financích, energetice a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

Miloš Zeman je již několik dní v Čině. Dnes při jeho návštěvě Šanghaje podepsala společnost CEFC několik smluv, které navazují na již v týdnu oznámené investiční aktivity. Číňané koupili od českého miliardáře Jiřího Šimáněho 60 procentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha. Následně bývalý ředitel ČSA Jaroslav Tvrdík, aktuálně prezident česko-čínské obchodní komory, oznámil, že Šimáně prodal Číňanům i akcie leteckého přepravce Travel Service, která je jedním ze spoluvlastníků ČSA. V krátké době budou držet Číňané 50 procent Travel Service. Dále společnost CEFC získala 50 procentní podíl v ruské privátní bance J&T BANK AO, navýšila na deset procent svůj podíl v J&T Finance, koupila Martinický palác na Hradčanském náměstí, asi aby to neměli za Milošem Zemanem daleko, a budovu Živnobanky. Stane se majoritním vlastníkem pivovaru Lobkowicz Group, a aby mohla ovlivňovat mediální trh, minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media.

Prezident Zeman během návštěvy v Číně odhadl plánovanou investici CEFC v Česku na deset miliard v první vlně. Již minulou neděli tomu předcházelo ve Španělském sále na Pražském hradě přivítání s poctami hodnými nejmocnějších  státníků, čínských bankéřů, kteří oznámili, že v Praze otevřou pobočku Bank of China, čtvrté největší čínské banky. Další akvizice jsou očekávány v řádech týdnů. Asi tak brzy poroste zájem studentů v jazykových školách o čínštinu.

Další články