Christie´s oslaví kulaté narozeniny Jamese Bonda

Letos uplyne šedesát let od uvedení filmu Dr. No, díky kterému se svět poprvé dozvěděl o existenci nezničitelného agenta Jamese Bonda. Společnosti Christie´s a EON Productions se u příležitosti významného životního jubilea agenta 007 rozhodly uspořádat akci Sixty Years of James Bond.

Součástí aukce bude 60 kousků souvisejících s agentem disponujícím povolením zabíjet. Nejdříve je na řadě „živý“ prodej 25 položek, včetně aut, hodinek a rekvizit spojených s poslední bondovkou Není čas umírat. Ve hře bude rovněž jeden z osmi vozů Aston Martin DB5, který automobilka postavila speciálně pro potřeby filmařů - limuzína je v „Q“ výbavě, nechybí tudíž žádná ze speciálních vychytávek.

Součástí online dražby pak bude dalších 35 položek, mezi kterými nebudou chybět oblíbené hodinky Daniela Craiga. Jedná se o titanové Omega Seamaster Diver 300 m 007 Edition, jejichž cena se může podle znalců vyšplhat na 20 000 liber. Před čtvrtou oficiální aukcí Christie´s 007 prozradil čestný předseda Christie´s Emena hrabě ze Snowdonu, že kouzlu agenta 007 neohroženě hájícího po celém světě blaho lidstva, podlehl již v dětství, kdy mu rodiče přinesli domů po premiéře snímku Goldfinger repliku Aston Martin DB5. 

Výtěžek z obou aukcí - odhady hovoří v přepočtu až o 57 milionech korunách, půjde na charitativní účely. Na peníze se tak mohou těšit vážené instituce jako Univerzita Johna Hopkinse a Královská nadace vévody a vévodkyně z Cambridge.

Další články