Koncert Black Sabbath, záruka velkého balíku!

Poslední červnový den se nesl hned pro několik generací domácích fanoušků heavymetalu ve znamení pražského koncertu Black Sabbath. Byť  se pánové Ozzy Osbourne, Tony Iommi a Geezer Butler nachází v seniorském věku, čemuž odpovídá i název údajně posledního turné The End, stále představují mimořádně funkční mašinu na peníze.

Jednoznačně to dokazují cifry z letošní koncertní sezóny. Šestadvacátého února si Black Sabbath v sestavě, ve které původního bubeníka Billa Warda nahradil Brad Wilk, zahráli s předskokanem Rival Sons v newyorské Madisson Square Garden. Slavnou halu pro necelých 30 000 lidí vyprodali do posledního místečka, přestože se cena vstupenek pohybovala v rozmezí od 60 do 184,50 amerických dolarů. Příjmy z jediného koncertu se nakonec vyšplhaly na astronomických 3 471 530 dolarů!

Pro lepší srovnání ekonomické síly „sabatů“ přinášíme srovnání s dalšími dvěma rockovými velikány. Australští AC/DC hráli na počátku února v americké Tacomě. Koncert přinesl zisk 2 544 102 dolarů, při ceně vstupenek od 72 USD do 137 dolarů. A když to Iron Maiden rozjeli za podpory Anthrax 3.a 4. března s razancí sobě vlastní v Palacio de los Deportes v Mexiko City, oba koncerty vynesly přes celkovou návštěvnost takřka 80 000 diváků příjem 1 953 233 dolarů. Nutno říci, že na ekonomickém výsledku se podepsaly ceny vstupenek, neboť  Iron Maiden v rámci propagace svého alba The Book of Souls souhlasili s cenami v rozmezí od 21,51 dolarů po 66,44 dolarů.

V rámci zachování objektivity je nutno dodat, že zmiňované údaje nejsou přesným ukazatelem toho, kolik peněz skončí na kontech zmiňovaných kapel, případně jednotlivých hudebníků. Každá legrace, tedy i koncertní turné, totiž něco stojí. Na druhou stranu nejsou do příjmů započteny finance z prodeje reklamních předmětů. Ani v této kategorii ovšem Black Sabbath rozhodně nestrádají.  

Další články