Bez peněz, do prezidentských voleb v USA, nelez!

Na druhou stranu je realita taková, že ani majetek v hodnotě desítek miliard dolarů negarantuje prezidentskou nominaci, natož pak vítězství a pobyt v Bílém domě.

Své o tom po letošních demokratických primárkách ví jeden z nejbohatších obyvatel planety, úspěšný starosta New Yorku (2002 – 2013) Michael Bloomberg. Přestože je hodnota jeho majetku odhadována na 55,9 milionu dolarů, to poté, co do prezidentské kampaně 2020 investoval 500 milionů dolarů (!!!), nakonec vzdal. A nejspíše bude držet palce Joe Bidenovi, který je ve srovnání s majetkem v hodnotě 9 milionů dolarů opravdu chudým příbuzným.

V prezidentských volbách 1992 a 1996 neuspěl ani historicky druhý nejbohatší kandidát na prezidenta, ropný magnát Ross Perot. Přestože disponoval majetkem v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, přičemž podstatnou část vydělal prodejem společnosti Electronic Data Systems gigantu General Motors za 2,4 miliardy dolarů, v soubojích nestačil na George H. W. Bushe a Billa Clintona. 

A protože ve volbách neuspěl hned třikrát v řadě (1960, 1964 a 1968) ani Nelson A. Rockefeller, měla Amerika „pouze“ dva prezidenty, jejichž majetek překročil hranici miliardy dolarů. Tím prvním se stal v roce 1960 John F. Kennedy, syn bohatého otce, který rozmnožil rodinné jmění v roce 1953, kdy pojal za choť  dědičku ropného impéria Jacqueline Bouvierovou. Historicky nejbohatším prezidentem je pak Donald Trump, jehož současný majetek má hodnotu cca 2,1 miliardy dolarů.  

Další články