Aukce kytary Kurta Cobaina, vyvolávací cena milion dolarů

Přestože od dubna 1994, kdy si Kurt Cobain nejdříve nitrožilně aplikoval smrtelnou dávku heroinu, aby si poté brokovnicí ustřelil hlavu, uplynulo více, než čtvrtstoletí, je jméno kytaristy a zpěváka kapely Nirvana stále zárukou zájmu a zisku. 

Proto nemusí hrát majitelé Julien´s Action při chystané dražbě Cobainovy akustické kytary Martin D-18 E, rozhodně při zdi. Začne se na rovném milionu dolarů a nikdo nepochybuje o tom, že se bude jednat pouze cenu z kategorie startovacích. Ostatně, když se loni dražil Cobainův svetr, ve kterém hrál 18. listopadu 1993, tedy necelý půl rok před svou smrtí na akustickém koncertu MTV Unplugged v New Yorku, vyšplhala se konečná suma na 344 000 USD.  

Kytara pochází ze stejné akce, přičemž album pořízené ze záznamu akustického koncertu, se řadí mezi nejvíce oceňované a uznávané počiny svého druhu. Součástí aukce bude rovněž další Cobainova kytara Fender Start, jejímž prostřednictvím rozdával radost během turné na podporu alba Utero. Na prodej bude rovněž triko, ve kterém hrál v klipu Heart – Shaped Box.

Pakliže se má stát Cobainova kytara nejdražší na světě, musí její cena překonat hranici 2,7 milionu dolarů. Přesně za tuto částku totiž pořídil neznámý majitel kytaru Fender Stratocaster, se kterou odehrál kanadský rocker Bryan Adams koncertní turné „Reach Out To Asia.“ Zisk z turné putoval na konto založené na pomoc obětem devastujícího tsunami v roce 2004.  

Další články