Americkým sportem číslo jedna je fotbal

Americký fotbal je v USA sportem číslo jedna. V Česku slavná hokejová NHL nebo basketbalová NBA může jen se závistí vzhlížet k National Football League, jež svým zásahem a sledovaností válcuje všechny své konkurenty. Fotbal se stal pro mnoho lidí životním stylem, kultem i náboženstvím. Tomu nasvědčují i vyprodané zápasy týmů, které na úspěch čekají po dekády.

Na každé utkání v loňském ročníku přišlo více než 68 tisíc návštěvníků. Slavný Super Bowl, finálové utkání NFL, letos sledovalo jen v Americe rekordních 111,5 milionů televizních diváků, což mu potvrdilo roli nejsledovanějšího televizního pořadu v historii. Není pak divu, že inzerenti jsou ochotni zaplatit za 30 sekundovou televizní reklamu téměř 4 milióny dolarů.

Úspěch je v NFL pomíjivý. Tým, který vyhraje v Super Bowlu, může za tři roky skuhrat a skončit klidně i před branami play-off. Fanoušci ale za svým týmem stojí a každý rok věří, že právě probíhající sezóna může být zlomovou. I samotný zápas je pro Američany úplně něčím jiným, než na co je zvyklý evropský fanoušek. Před stadionem se lidé setkají ráno v den zápasu, grilují, házejí si míčem a čekají na otevření bran. Po skončení zápasu zůstávají pospolu a probírají, jak se jejich týmu v zápase dařilo.

Ve Spojených státech mají lidé fotbal v krvi. Ve školách si žáci nekopou s míčem, nýbrž si házejí s šišatým balonem a napodobují oslavy svých idolů. Celý systém tohoto sportu je v USA velmi propracovaný a hráči přecházejí ze středních škol na univerzity a při troše štěstí až do samotné NFL.

S nálepkou nejsledovanějšího sportu se začal ze Spojených států fotbal šířit do světa. Dorazil i do České republiky, kde si za 21 let dokázal vybudovat stabilní základy, na kterých je vybudovaná kvalitní liga. Nejlepší český celek Prague Black Panthers vznikl fúzí dvou pražských týmů (Prague Panthers a Black Hawks), aby byl konkurenceschopnější na evropské scéně. V aktuální době jsou Černí Panteři považováni za jeden z deseti nejlepších týmů Starého kontinentu, který v rakouské lize zatápí i těm nejkvalitnějším soupeřům. Na výkonech celého týmu má svůj podíl i quarterback Kyle Newhall-Caballero, který byl v zámoří členem týmu Oakland Raiders hrajícího NFL.

Česká liga amerického fotbalu má na první prázdninový měsíc naplánováno své vyvrcholení. Jestli se podaří právě Black Panthers obhájit mistrovský titul, se diváci dozvědí 15. července. 21. finále české ligy pohostí pražská Synot tip Aréna a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize.

Další články