Místo hřiště konzole

Pandemie koronaviru zastavila sport, prestižní ligy se po celém světě přerušují. Také letošní start domácí Paddock ligy amerického fotbalu se musel odložit. Týmy si však našly cestu, jak mezi sebou soupeřit. Vynucenou pauzu vyplní historicky první ročník virtuální ligy, domácí americký fotbal se totiž připojuje do stále populárnějšího prostředí esportu. V Paddock elize se utká 10 týmů a první duely odstartovaly už v tomto týdnu.

Budou opět vládnout Prague Lions nebo titul po hodně dlouhé době získá Ostrava Steelers? Či snad opět překvapí progresivní nováček Vysočina Gladiators? Odpovědi na tyto otázku na nějakou dobu uvízly, kvůli pandemii nemohou hráči vyběhnout proti sobě na hřišti. A tak si alespoň zahrají na dálku. „Týmy ve virtuální Paddock elize budou reprezentovat skuteční hráči. Ve tříčlenných týmech musí být vždy alespoň dva z nich,” vysvětlil formát soutěže Radim Kroulík, místopředseda České asociace amerického fotbalu.

Simulace amerického fotbalu vychází ze hry Madden NFL 20, která je velmi populární. „Často bývá prvním kontaktem teenagerů s americkým fotbalem. Mezi aktivními hráči bychom našli spoustu příkladů, kdy je k našemu sportu dovedl právě Madden,” doplnil Kroulík. Do Paddock eligy se zapojilo celkem 10 týmů, které byly rozděleny do dvou skupin (východ a západ). V základní části se odehraje pět utkání, po vzájemných duelech se vyzve ještě jeden tým z druhé skupiny. Dva nejlepší celky postoupí do semifinále.

Zápas probíhá tak, že proti sobě nastoupí tři hráči ve třech jednotlivých duelech. Proti sobě se utkají týmy, které by se na hřišti nikdy nepotkaly. „Většina ligy je zastoupena týmy z nejvyšší Paddock ligy, včetně úřadujících mistrů Prague Lions. K nim se připojí třeba i Litvínov Hunters, kteří měli v té skutečné soutěži hrát ve 3. lize,” vysvětlil Kroulík. Domácí celek má přednost si ve hře zvolit jako první některý z týmů americké profesionální soutěže NFL, délka čtvrtiny má 6 minut. V případě remízy po základní hrací době pokračuje hra prodloužení. Na odehrání všech třech duelů mají týmy maximálně týdne.

Včera se už rozehrály první zápasy, v nich například po dvou duelech zatím hrají Přerov Mammoths s Ostrava Steelers nerozhodně 1:1. Ústí nad Labem Blades se pak radovali z prvního úspěchu proti Příbrami Bobcats. „Zájem fanoušků o streamované přenosy nás překvapil a předčil naše očekávání. Lidi se zajímají o rozpis, pravidla a chtějí dopředu dát vědět, kdy jednotlivé duely budou probíhat,“ dodal Kroulík z České asociace amerického fotbalu, která eligu pořádá. Rozpisy a výsledky najdete na www.caaf.cz, jednotlivé zápasy pak na YouTube.

Bude virtuální liga pouze jednorázovou výplní do doby než se rozeběhnou soutěže na hřištích? To zatím není jisté. „Po skončení prvního ročníku si to vyhodnotíme. Esport je vzrůstající fenomén a máme štěstí, že americký fotbal má kvalitně zpracovanou simulaci s již bohatou tradicí. Může to být pro nás cesta, jak oslovit mládež a kromě esportu je přivést i k tomu skutečnému americkému fotbalu,” uzavřel místopředseda.

Slovník pojmů eligy

10 týmů je rozděleno do svou hracích skupin. Skupin Východ tvoří  Brno Alligators, Ostrava Steelers, Pardubice Stallions, Přerov Mammoths, Vysočina Gladiators, ve skupině Západ se utkávají Litvínov Hunters, Prague Lions, Prague Mustangs, Příbram Bobcats a Ústí nad Labem Blades. Každý tým esport ligy je složen ze 3 hráčů.

Hraci kolo je tvořeno zápasem mezi dvěma týmy složeným ze tří duelů. Kolo trvá obvykle od pondělí do neděle, ve kterém mají týmy povinnost odehrát všechny své duely. Duelem je myšlena jedna hra. Hráči hrají jednotlivě, tzn. v jednom duelu figuruje pouze jeden hráč daného týmu. Vítězstvím v duelu si připisuje tým jeden bod. Hráč smí v rámci jednoho kola odehrát pouze jeden duel svého týmu. Zápas se koná mezi dvěma týmy. Jeden zápas je složen ze tří duelů. Výsledek zápasu se započítává do konečné tabulky

Každý zápas představuje tři samostatné duely, ve kterých se tři hráči z jednoho týmu střetnou s trojicí hráčů z druhého týmu. V daném kole smí každý hráč nastoupit pouze jednou. Tým s větším počtem vyhraných duelů se stane vítězem zápasu (pozn.: protože jsou duely 3, tak výsledek zápasu bude vždy 3-0 nebo 2-1). V rozlosování a výsledcích na webu ČAAF bude vždy uveden pouze zápas, nikoliv všechny tři duely. Ve výsledku pak bude poměr z duelů, tzn. 2:1 nebo 3:0. Vítěz celého zápasu si pak do tabulky připíše jednu výhru, poražený jednu prohru.

V rámci zápasu si nejprve domácí tým vybere 3 NFL týmy, které v duelech použije. Hosté si pak vyberou jiné tři NFL týmy, tzn. domácí budou mít na výběr 32 možných NFL týmů, hosté pouze 29. Pozor, v dalším kole si tým nemůže vybrat žádný z NFL týmů, které už použil v předchozích kolech! Po čtyřech odehraných zápasech se výběr pro každý tým restartuje. Výběr týmů z 5. kola se přenáší i na play off (zápasy o umístění).

Nastavení hry je „výchozí”, což znamená délka čtvrtiny 6 minut a obtížnost All-pro. Zápasy se hrají vždy s aktuální soupiskou v den zápasu. V případě remízy po základní hrací době pokračuje hra prodloužením dle výchozího nastavení.

Youtube playlist s highlighty: www.youtube.com

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 15.4.2020

americký fotbal

Další články