115 let stará motorka Harley – Davidson se vydražila

Exkluzivní a přes svůj věk mimořádně zachovalý Harley – Davidson Strap Tank z roku 1908 se prodal za rekordních 935 000 dolarů, zároveň se jedná o vůbec nejdražší vydraženou motorku.  „Vycházeli jsme z toho, že se jedná o nejslavnější americkou značku motocyklů, takže jsme věděli, že s prodejem nebude problém. Nepočítali jsme ale s tím, že se nám podaří pokořit dosavadní světové maximum,“ uvedl šéf motocyklové divize Greg Arnold ze společnosti Mecum Auctions.

Vzhledem k tomu, že veškeré prototypy zmizely neznámo kam, je Strap Stank vůbec nejstarším motorkou značky Harley – Davidson z limitované edice 450 kusů, přičemž podle znalců by se počet existujících exemplářů dal spočítat na prstech jedné ruky. Unikátní motocykl objevil v roce 1941 shodou šťastných náhod ve své stodole ve Wisconsinu místní farmář, který nechal stroj rekonstruovat v dílně ve Fort Wayne, stát Indiana. Na rekordní ceně se podepsala i skutečnost, že si historický motocykl uchovává většinu původních dílů, včetně nádrže, kol, řemenice motorů či sedadla. 

Přes svou cenu není 115 let starý Harley Davidson ani zdaleka nejdražším motocyklem kultovní značky. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že tuto kategorie na léta a desetiletí ovládl  Harley - Davidson Cosmic Starship Harley za 35 milionů dolarů. Drahokamy osázená motorka je dílem zakladatele Cosmic X Art Jacka Armstronga, vycházející se stylu ikon pop – artu Andy Warhola a Jean Michela Basquiata. Na druhém místě je Harley – Davidson Butcherer Blue (1 974 254 USD), třetím nejdražším harleyem je Captain America Harley Davidson z roku 1952 s cenovkou 1 350 000 dolarů.   

Další články