Tajné spisy JFK byly zveřejněny jen částečně

Ani 54 let po smrti nejoblíbenějšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho nepřinesly odtajněné spisy jasné odpovědi.

26. říjen 2017 měl být podle zákona přijatého před 25 lety Kongresem dnem, kdy budou zpřístupněny všechny doposud utajené svazky související s vyšetřováním atentátu na JFK. Jediným, kdo to mohl zvrátit, byl americký prezident.

Jak uvádí CNN, Donald Trump v roli impresária, stylem, jako kdyby dělal upoutávku na další Miss Universe, do světa prostřednictvím Twitteru pouštěl hlášky typu „The long anticipated release of the #JFKFiles will take place tomorrow. So interesting!"  (Překlad: „Dlouho očekávané zveřejnění dokumentů JFK se uskuteční zítra. Je to tak zajímavé!“). Nakonec však podlehl tlakům CIA a FBI. 300 svazků zůstalo pod zaklínadlem „v zájmu národní bezpečnosti“ v temnu archivů a bude podrobeno dalšímu přezkumu, na který příslušné bezpečnostní složky asi posledních 25 let od přijetí zákona o jejich zpřístupnění, neměly čas.

Trump v následujícím tweetu sice přislíbil brzké zveřejnění stále utajovaných spisů, ale nikdo z dotazovaných oborníků nepředpokládá, že by to přispělo k osvětlení celé události. Pokud zásadní spisy nebyly doposud skartovány či zaměněny, jsou zajisté plné falešných jmen, krycích názvů a specifického slangu, který se nemusí podařit rozluštit. Otázkou zůstává, zda vůbec existuje spis, zachycující skutečnost.

Příznivci konspiračních teorií se tak, ještě s touto dramatickou Trumpovou vložkou, mají stále čím zabývat.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 27.10.2017

JFK Donald Trump USA

Další články