ČEZ vypověděl smlouvu s MFF KV

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary přišel o svého generálního partnera. ČEZ po 16 letech vypověděl partnerskou smlouvu. Podle oficiálního sdělení bylo k tomuto kroku přistoupeno s ohledem na aktuální hospodářské výsledky společnosti. Prezident MFF KV Jiří Bartoška společnosti ČEZ za dosavadní spolupráci poděkoval a dále uvedl, že výpadek 15 milionů korun 4 měsíce před začátkem festivalu představuje komplikaci, která by se však měla dát zvládnout.

 

Nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý od svých 21 let, zemřel ve věku 76 let. Přes svůj vážný zdravotní handicap, kdy mimo jiné kvůli tracheotomii přišel o hlas a mluvit mohl jen díky počítači, se věnoval vědecké práci na nejvyší úrovni. Hawking byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Mezi širokou veřejností je vysoce ceněná především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
„Profesor Stephen Hawking byl brilantním a výjimečným mozkem," uvedla ve své zprávě britská premiérka Theresa Mayová.

Novým ministrem zahraničí USA bude Mike Pompeo

Šéfa americké diplomacie Rexe Tillersona nahradí ve funkci dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo (na fotce). CIA povede první žena v historii Gina Haspelová, nynější Pompeova zástupkyně. Změny oznámil americký prezident Donald Trump, jak je jeho zvykem, na twitteru.

5 pasažérů zahynulo při nehodě vrtulníku v New Yorku

Lehký jednomotorový vrtulník Eurocopter AS350, který má kapacitu šest lidí včetně pilota, se zřítil  krátce po sedmé večer místního času. Dvě osoby přišly o život na místě, tři byly v kritickém stavu hospitalizovány, ale později v nemocnici zemřely. Zachránit se podařilo jenom pilotovi.
Podle newyorské policie byl vrtulník registrován u firmy Liberty Helicopters. Ta,  která pořádá vyhlídkové a charterové lety, často využívané turisty i celebritami. V tomto případě šlo o soukromý let za účelem fotografování.
Příčina nehody zatím není známá. Na záběrech ze sociálních sítí je vidět, jakoby se vrtulník pokusil dosednout na hladinu vody. Následně se však jeho přední částí potopil. Když se k vrtulníku dostali potápěči, byl stroj převrácen v hloubce deseti metrů. Voda měla teplotu kolem čtyř stupňů Celsia.

Konec střídání zimního a letního času?

Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby zrušila střídání zimního a letního času. Pro zrušení střídání času se vyslovilo 348 europoslanců, proti jich bylo 154.  Je to však pouhý začátek ve zdlouhavém legislativním  procesu, nyní se bude čekat, než EK připraví analýzu dopadu tohoto rozhodnutí a plán jeho realizace. 

 

 

Největší jednodenní propad od roku 2011

Americké akcie v pondělí prudce a neočekávaně oslabily. Dow Jonesův index chvíli ztrácel přes šest procent a dostal se až pod hranici 24 000 bodů. Jedním z důvodů byla s největší pravděpodobností zpráva o rychlém růstu mezd ve Spojených státech, spojená s obavou, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo. Pondělní propad o 4,6 procenta byl nejprudším jednodenním procentním poklesem od srpna 2011. Pražská burza, stejně jako většina po celém světě,  oslabila také.

 

Největší krádež kryptoměny

Japonská burza Coincheck, která patří mezi největší v celé Asii, byla napadena hackery. Povedlo se jim ukrást kryptoměnu v hodnotě 530 milionů dolarů, což je téměř 1 1 miliard korun. Provozovatel této burzy se zatím předběžně vyjádřil, že 260 000 postižených investorů se bude alespoň částečně snažit odškodnit. Celým případem se hodlá důkladně zabývat i japonská vláda.

Gerontů, lenochů a hlupáků král

Volby prezidenta republiky se konaly ve více než šesti tisících obcí. Statistické analýzy ČSÚ jsou tak cenným zdrojem informací k odhalení, kterého kandidáta jací voliči podpořili. Čím byl v dané obci vyšší věkový průměr, tím více hlasů získal Miloš Zeman. Obdobné to bylo tam, kde je vyšší míra nezaměstnanosti. Kde však převládají lidé s vyšším vzděláním a věkově mladší, dařilo se lépe Jiřímu Drahošovi. Jen v Praze získal Jiří Drahoš 17 % všech svých voličů. Někteří zahraniční politologové se tak ironicky vyjádřili, že z voleb vzešel gerontů, lenochů a hlupáků král.