Konec střídání zimního a letního času?

Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby zrušila střídání zimního a letního času. Pro zrušení střídání času se vyslovilo 348 europoslanců, proti jich bylo 154.  Je to však pouhý začátek ve zdlouhavém legislativním  procesu, nyní se bude čekat, než EK připraví analýzu dopadu tohoto rozhodnutí a plán jeho realizace. 

 

 

Největší jednodenní propad od roku 2011

Americké akcie v pondělí prudce a neočekávaně oslabily. Dow Jonesův index chvíli ztrácel přes šest procent a dostal se až pod hranici 24 000 bodů. Jedním z důvodů byla s největší pravděpodobností zpráva o rychlém růstu mezd ve Spojených státech, spojená s obavou, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo. Pondělní propad o 4,6 procenta byl nejprudším jednodenním procentním poklesem od srpna 2011. Pražská burza, stejně jako většina po celém světě,  oslabila také.

 

Největší krádež kryptoměny

Japonská burza Coincheck, která patří mezi největší v celé Asii, byla napadena hackery. Povedlo se jim ukrást kryptoměnu v hodnotě 530 milionů dolarů, což je téměř 1 1 miliard korun. Provozovatel této burzy se zatím předběžně vyjádřil, že 260 000 postižených investorů se bude alespoň částečně snažit odškodnit. Celým případem se hodlá důkladně zabývat i japonská vláda.

Gerontů, lenochů a hlupáků král

Volby prezidenta republiky se konaly ve více než šesti tisících obcí. Statistické analýzy ČSÚ jsou tak cenným zdrojem informací k odhalení, kterého kandidáta jací voliči podpořili. Čím byl v dané obci vyšší věkový průměr, tím více hlasů získal Miloš Zeman. Obdobné to bylo tam, kde je vyšší míra nezaměstnanosti. Kde však převládají lidé s vyšším vzděláním a věkově mladší, dařilo se lépe Jiřímu Drahošovi. Jen v Praze získal Jiří Drahoš 17 % všech svých voličů. Někteří zahraniční politologové se tak ironicky vyjádřili, že z voleb vzešel gerontů, lenochů a hlupáků král.

Ingvar Kamprad

V neděli oznámilo švédské vedení společnosti IKEA, která je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě, že v 91 letech, ve svém domově ve Smälandu, zemřel její zakladatel Ingvar Kamprad. Se svým majetkem v desítkách miliard euro, jež mu IKEA vygenerovala, patřil mezi nejbohatší Evropany. Firmu IKEA založil v roce 1943 v sedmnácti letech, až do roku 2013 byl předsedou představenstva. V devadesátých letech vyšla najevo jeho fašistická minulost, ale na hospodářských výsledcích či jeho majetku se to nijak neprojevilo.

Hitlerův Mercedes

Exkluzivní Mercedes-Benz 770 K Grosser Offener Tourenwagen  s výrobním číslem 189744, vůz jednoho z největších zlosynů historie Adolfa Hitlera, se kterým zažil vzestup i pád Německé říše, se neprodal ani za vyvolávací cenu, jež byla stanovena na 10 milionů dolarů, sdělila aukční síň Wordlwide Auctioneers.

Z Liverpoolu do Barcelony za 160 milionů eur

Brazilský fotbalista Philippe Coutinho přestoupil z Liverpoolu do Barcelony, kde podepsal smlouvu až do léta 2023. Katalánský velkoklub za pětadvacetiletého ofenzivního záložníka údajně zaplatí asi 160 milionů eur (4,08 miliardy korun), což z něj udělá druhého nejdražšího hráče historie. Tabulkám vévodí Coutinhův krajan Neymar, za kterého Paris St. Germain v létě zaplatil Barceloně údajně 222 milionů eur (5,66 miliardy korun). 

 

Hejdukovo číslo 23 bylo vyřazeno

Milan Hejduk se jako druhý český hokejista dočkal pocty v podobě vyřazení svého čísla klubem NHL. Před sobotním duelem Colorada s Minnesotou vyvěsili Avalanche jeho třiadvacítku ke stropu denverské haly Pepsi Center. Hejduk hrál naposledy v sezoně 2012/13 a 24. února 2014 oznámil konec kariéry. V dresu Avalanche strávil čtrnáct sezon. Hejdukovo číslo 23 bylo vyřazeno jako šesté v historii klubu Colorada Avalanche. Před třemi roky byl stejně oceněn brankář Dominik Hašek, jehož číslo 39 slavnostně vyřadilo Buffalo.