Helmut Kohl sjednotil Německo a přispěl k pádu železné opony

Ve věku 87 let zemřel v pátek ve svém domě v Ludwigshafenu bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který se zasloužil o znovusjednocení rozděleného Německa a významně se podílel na pádu železné opony.

 

Elektromobil v plamenech

Sedmačtyřicetiletý moderátor Richard Hammond havaroval zatím z nezjištěných příčin při testování chorvatského elektrického speciálu Rimac Concept One. Nehoda se stala v rámci natáčení nového pořadu The Grand Tour, na uzavřené trati u švýcarského St. Gallenu, kde se tento víkend jede závod do vrchu Bergrennen Hemberg.
Vůz bezprostředně po nehodě zcela shořel. Hammondovi se naštěstí povedlo včas z auta dostat. V nemocnici, kam ho dopravil vrtulník, konstatovali po zlověstně vypadající havárii jen zlomenou nohu.

 

 

První vítězství a rovnou Roland Garros

Dvacetiletá Lotyška Jelena Ostapenková přehrála ve finále legendárního grandslamového turnaje Roland Garros v Paříži Simonu Halepovou z Rumunska 4:6, 6:4, 6:3 a zvedla tak nad hlavu trofej Suzanne Lenglenové.
Obávaný antukový Roland Garros je vůbec první turnaj série WTA, který Ostapenková vyhrála. Body za vítězství ji ze 47. místa žebříčku posunuly do elitní dvacítky. Halepová šanci na obsazení místa světové jedničky nevyužila. Světovou jedničkou nadále zůstává Angelique Kerberová, která v Paříži vypadla už v prvním kole.

Řidič údajně zkolaboval

Jen několik málo dnů se česká policie pyšnila zapůjčeným supersportem BMW i8. V noci za zatím nevyjasněných okolností havaroval, údajnou příčinou byla mozková příhoda řidiče. Spolujezdcem v době nehody byl civilista, zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš, který je nyní hospitalizován se závažným poraněním páteře. Celý případ nyní prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. 

Bitcoin výrazně posiluje

Digitální měna bitcoin pokračuje v růstu a pokořuje nové rekordy. Její hodnota aktuálně stoupla nad 2400 USD (téměř 57.000 Kč). Od počátku letošního roku se kurz bitcoinu více než zdvojnásobil.

Apple a Nokia urovnaly patentový spor

Apple se dohodl s finskou společností Nokia na urovnání patentových sporů. Pro Nokii uzavření nové dohody znamená okamžité finanční příjmy, zaručené odběry síťových produktů a opět možnost využití prodejních kanálů Apple pro digitální zdravotnické produkty s logem Nokia. Analytiky překvapilo poměrně rychlé vyřešení sporu.

Emise jsou stále středem pozornosti

Německá prokuratura sdělila,  že prohledala 11 sídel automobilky Daimleru v Bádensku-Württembersku, Dolním Sasku a Sasku. Razie je spojena s vyšetřováním možných manipulací s emisemi a související klamavé reklamy udávající nepravdivé údaje.

Nejmladší prezident Francie

Úřadu prezidenta Francie se na slavnostním ceremoniálu v Elysejském paláci v Paříži ujal devětatřicetiletý centrista Emmanuel Macron. Úřad mu předal po pěti letech ve funkci jeho socialistický předchůdce François Hollande.  Macron se stal nejmladším přímo zvoleným prezidentem Francie.