Dow Jonesův index překonal hranici 23 000 bodů

Dow Jonesův index, významný ukazatel stavu akciového trhu zahrnující třicet předních amerických podniků, dnes poprvé překonal hranici 23 000 bodů. Za růstem indexu stály především hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealth a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Dolarový index, měřící výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dne vystoupil až na 93,729 bodu.

Třetí královský potomek

Těhotenství vévodkyně z Cambridge bylo bez podrobností oznámeno už v září, kdy se přestala z důvodu těhotenských nevolností účastnit oficiálních akcí. Nyní bylo upřesněno, že třetí potomek prince Williama a vévodkyně Kate by se měl narodit v dubnu. William a Kate už spolu mají čtyřletého George a dvouletou Charlotte.

EK překračuje své pravomoce, prohlásilo Irsko

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová dnes oznámila, že Evropská komise posílá Irsko před nejvyšší evropský soud, protože stále nevymohlo od firmy Apple nelegální daňovou výhodu 13 miliard eur (336,3 miliardy Kč). EK totiž loni rozhodla, že Irsko řadu let poskytovalo společnosti Apple státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod a nařídila, aby Apple doplatil na daních do irské státní pokladny 13 miliard eur plus úroky. Irsko však rozhodnutí EK striktně odmítá a tvrdí, že daňové otázky jsou v kompetenci jednotlivých členských zemí, nikoli v kompetenci EK. Zároveň komisi obvinilo, že tímto krokem překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity členské země.

Jaromír Jágr v dresu Calgary Flames

Pod dlouhých měsících nejistoty a čekání podepsal Jaromír Jágr smlouvu na následující sezonu s kanadským týmem Calgary Flames. Nejproduktivnější Evropan historie tak má šanci dosáhnout na rekord v počtu odehraných utkání během základní části. V Calgary si ve své 24. sezóně v NHL přijde na jeden milion dolarů. Méně bral naposledy v sezóně 1992/93 ve svém třetím roce v Pittsburghu (700 tisíc dolarů).

Syn nejhledanějšího bankovního lupiče

Nejméně 58 mrtvých a přes 500 zraněných si vyžádala noční střelba na účastníky koncertu country hudby pod širým nebem v Las Vegas. Muž střílel do davu, ve kterém bylo více než 22 000 lidí, z pokoje ve 32. patře hotelu Mandalay Bay. Útočníka, čtyřiašedesátiletého Stephena Paddocka, movitého syna jednoho z nejhledanějších bankovních lupičů, policie považuje za jediného pachatele. Jde o nejhorší masakr spáchaný střelnou zbraní v novodobých dějinách USA.

O..J. Simpson v sedmdesáti na svobodě

Po devíti letech byl podmínečně propuštěn na svobodu hráč amerického fotbalu a herec Orenthal James Simpson, kterého soud v roce 2008 odsoudil ke 33 letům vězení za loupežné přepadení. Již v roce 1995 byl hlavním aktérem mediálně sledovaného procesu, v němž byl obžalován z vraždy své exmanželky Nicole Brownové a jejího přítele Ronalda Goldmana. V říjnu 1995 byl obvinění zproštěn, v následném občanskoprávním sporu však byl ale shledán odpovědným za smrt obou lidí a soud mu uložil vyplatit pozůstalým odškodné ve výši 33,5 milionu dolarů.

Bitcoin ztrácí pozice

Čínská vláda nařídila kryptoměnovým burzám se sídlem v Pekingu zastavit obchodování. Stalo se tak nedlouho poté, co generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon na konferenci v New Yorku prohlásil, že kryptoměna je velký podvod a neskončí dobře. Bitcoinové burzy musely okamžitě zastavit registraci nových uživatelů a čínské vládě sdělit, jakým způsobem umožní uživatelům bezhotovostní výběry, aby nepoškodily jejich zájmy.

Poletí nebo nepoletí?

Lety irských nízkonákladových aerolinek Ryanair neoplývají přesností, s několikahodinovým zpožděním je nutné počítat pomalu již při koupi letenky. Nyní se tím konečně začali zabývat i v rámci samotné společnosti, ale řešení je dosti nestandardní. Aerolinky ruší v průběhu září a října 40 až 50 letů denně, což se negativně dotkne až 285 000 cestujících, kteří již letenky na tyto spoje měli zakoupené. Protože u této společnosti není pravděpodobné odškodnění postižených cestujících dle platných evropských regulí, lze předpokládat, že stížnostmi budou do konce roku zavaleny příslušné národní úřady civilního letectví.