Nejvýkonnější superpočítač

Americká společnost IBM se pochlubila nejvýkonnějším superpočítačem, který disponuje výkonem 200 petaflopů. Sestrojen byl za 200 milionů dolarů pro laboratoře amerického ministerstva energetiky. Doposud se titulem nejvýkonnější počítač světa pyšnil čínský Sunway, který však disponuje v porovnání s novým strojem od IBM "pouhými" 93 petaflopy. 
Flop - jednotka používaná k měření výpočetní výkonnosti počítačů - je zkratkou pro počet operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu (FLoating-point Operations Per Second).

Sony rozšiřuje své portfolium

Sony se dohodlo na koupi kontrolního podílu v hudebním vydavatelství EMI Music Publishing za 2,3 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard Kč). Sony tak do svého portfolia zahrne jedno z největších hudebních vydavatelství na světě, které vlastní práva na zhruba dva miliony písniček, mezi něž patří například i nahrávky legendární britské skupiny Queen.

Královna Alžběta II. oslavila 92. narozeniny

V ulicích Londýna desetitisíce lidí sledovaly tradiční vojenskou přehlídku, která je součástí oficiálních oslav narozenin britské královny Alžběty II. Královnu, jež se v kočáře projela centrem metropole, již neprovodil její manžel princ Philip, který se od loňského roku veřejných vystoupení neúčastní. Své 97. narozeniny pak oslavil v soukromí o pár dnů později.

 

Golden Knights ve finále

Hokejisté Vegas Golden Knights budou hned v první sezóně v NHL hrát o Stanleyův pohár. Ligový nováček zvítězil v neděli ve Winnipegu 2:1 a finálovou sérii Západní konference vyhrál 4:1 na zápasy. Český útočník Tomáš Nosek, hrající za Vegas Golden Knights,  přihrál na vítěznou branku, kterou v 34. minutě vstřelil Ryan Reaves.

Hlavním městem Izraele je Jeruzalém

Spojené státy formálně rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa loni v prosinci uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele a nyní, v den oslav 70. výročí vzniku Izraele, v něm slavnostně otevřely, za účasti špičky izraelského veřejného života, velvyslanectví.  Ze Spojených států na slavnostní přesun ambasády už v neděli přiletěla delegace, jejímiž členy jsou mimo jiné Trumpova dcera Ivanka, její manžel a prezidentův poradce Jared Kushner, ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu. Pro velvyslanectví bylo využito stávajících prostorů amerického konzulátu, který již dlouhou dobu v Jeruzalému působí. Palestinci proti přesunu protestují a pondělí vyhlásili za „den hněvu”.  

Třetí potomek prince Williama a vévodkyně Kate

Manželka britského prince Williama, vévodkyně Kate přivedla na svět třetího potomka. Princ George a princezna  Charlotte mají brášku, který při narození vážíl 3,82 kilogramu. Kate i právě narozený syn jsou zdrávi a brzy by měli opustit nemocnici.

 

ČEZ vypověděl smlouvu s MFF KV

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary přišel o svého generálního partnera. ČEZ po 16 letech vypověděl partnerskou smlouvu. Podle oficiálního sdělení bylo k tomuto kroku přistoupeno s ohledem na aktuální hospodářské výsledky společnosti. Prezident MFF KV Jiří Bartoška společnosti ČEZ za dosavadní spolupráci poděkoval a dále uvedl, že výpadek 15 milionů korun 4 měsíce před začátkem festivalu představuje komplikaci, která by se však měla dát zvládnout.

 

Nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý od svých 21 let, zemřel ve věku 76 let. Přes svůj vážný zdravotní handicap, kdy mimo jiné kvůli tracheotomii přišel o hlas a mluvit mohl jen díky počítači, se věnoval vědecké práci na nejvyší úrovni. Hawking byl považován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Svými poznatky o vzniku vesmíru, o velkém třesku a černých dírách výrazně přispěl k rozvoji lidského poznání. Mezi širokou veřejností je vysoce ceněná především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.
„Profesor Stephen Hawking byl brilantním a výjimečným mozkem," uvedla ve své zprávě britská premiérka Theresa Mayová.