Francouzský idol Johnny Hallyday

Johnny Hallyday,  zpěvák a herec, jehož popularita byla ve frankofonních zemích srovnatelná s postavením Elvise Presleyho na americké scéně, podlehl ve svých 74 letech rakovině. Jeho smrt zasáhla řadu fanoušký všech generací. Obsáhlou kondolencí vyjádřil svůj zármutek i francouzský prezident Emmanuel Macron, Céline Dion či Lenny Kravitz.

Další královská svatba na obzoru

Britský královský palác oficiálně oznámil zasnoubení prince Harryho (1984) s americkou herečkou Meghan Markle (1981), známou mimo jiné ze seriálu Kravaťáci. Jednou rozvedená Meghan, jejíž matka je afroameričanka a otec holandského původu, je ve vztahu s princem Harrym od roku 2016.

Mugabe končí

Abdikaci Roberta Mugabeho oznámil předseda Národního shromáždění Jacob Mudenda poté, co od odstupujícího třiadevadesátiletého autoritativního prezidenta obdržel rezignační dopis. Nejedná se však v žádném případě o dobrovolné rozhodnutí po několika destiletích vlády, které přivedly zemi na pokraj bankrotu, ale o dohodu s armádou, která před týdnem obsadila všechna klíčová místa, v reakci na odvolání armádě blízkého viceprizedenta. Zda to bude první krok z hluboké ekonomické i politické krize, ukáže čas.

Karl Lagerfeld si nebere servítky

„Nemůžete, i když je mezi tím několik desetiletí, zabít miliony Židů a pak do země na jejich místo přivést miliony jejich nejhorších nepřátel," prohlásil na adresu německé kancléřky Angely Merkelové světoznámý návrhář, kretaivní ředitel Chanel a Fendi, Karl Lagerfeld. Rozhodnutí o masivním přijímání uprchlíků dává do souvislosti s pokusem o vylepšení mediálního obrazu Angely Merkelové, která v roce 2015 byla vnímána jako "špatná nevlastní matka v příběhu řecké krize".

 

Daňové ráje má ráda i královna

13,4 milionu finančních dokumentů, které zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), ukazuje, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích. V dokumentech jsou vedle britské královské rodiny, amerického ministra obchodu Wilbura Rosse či blízkého přítele kanadského premiéra Justina Trudeaua, i dokumenty o investicích velkých korporací jako je Apple, Nike či Uber.
Zdrojem uniklých dat jsou podle něj dvě offshoreové společnosti. Appleby sídlí na Bermudách a Estera ze Singapuru. V Paradise Papers, jak se tyto dokumenty nazývají, je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku i 12 060 dokumentů týkajících se České republiky.

Obviňování po 31 letech

V Hollywoodu, nyní po aféře známého amerického producenta Harveyho Weinsteina, se velmi populárnímu obviňování ze sexuálního obtěžování nevyhnul ani oscarový herec Kevin Spacey. Americký herec Anthony Rapp tvrdí, že když mu bylo 14 let, tedy v roce 1986, se ho Spacey pokusil svést. Ten to samozřejmě popírá.
O Spaceym se dlouho spekulovalo, že je homosexuál. On sám k tomu nyní uvedl, že měl vztahy s muži i ženami, ale, že se nakonec rozhodl žít jako gay.

Dow Jonesův index překonal hranici 23 000 bodů

Dow Jonesův index, významný ukazatel stavu akciového trhu zahrnující třicet předních amerických podniků, dnes poprvé překonal hranici 23 000 bodů. Za růstem indexu stály především hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealth a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Dolarový index, měřící výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dne vystoupil až na 93,729 bodu.

Třetí královský potomek

Těhotenství vévodkyně z Cambridge bylo bez podrobností oznámeno už v září, kdy se přestala z důvodu těhotenských nevolností účastnit oficiálních akcí. Nyní bylo upřesněno, že třetí potomek prince Williama a vévodkyně Kate by se měl narodit v dubnu. William a Kate už spolu mají čtyřletého George a dvouletou Charlotte.