Wenger nad zlato

Nejbohatší fotbalová liga světa, anglická Premier League, vstupuje do závěrečné fáze přípravy na novou sezónu. Podle mnohých to bude letos o souboji trenérských mágů José Mourinha (Chelsea) a Louise Van Gaala (Manchester United).

Do bojů o mety nejvyšší pak podle zúčastněných dále vstoupí i obhájce titulu Manchester City v čele s Manuelem Pellegrinim. Další slavný klub, londýnský Arsenal šéfovaný od roku 1996 (!!!) Arsènem Wengerem odborníci v souvislosti s možným ziskem titulu jaksi zatím opomíjí. Přitom kanonýři, včetně Tomáše Rosického, loni získali po osmi letech konečnou velkou trofej v podobě FA Cupu.

A nejen to. Arsenal je podle finančních analytiků jediným klubem slovutné Premier League, který dlouhodobě hospodaří v tzv. černých číslech. Čím to? Na „vině“ je podle specialistů velmi vstřícný vztah trenéra Wengera ke sběru digitálních dat v rámci politiky human resources, neboli lidských zdrojů.

Francouzský trenér v anglických službách, jinak civilním povoláním ekonom, je totiž úspěšným průkopníkem digitalizovaného systému založeného na sběru neskutečného množství dat informací o hráčích. Díky němu stačí zadat do systému požadavek ve smyslu, který fotbalista v Evropě vybojoval na polovině soupeře nejvíce míčů, či který obránce má nejvyšší procento úspěšnosti v hlavičkových soubojích. Počítač se „zamyslí“ a vychrlí údaje. Také díky tomu dokázal Arsenal s rozpočtem v některých případech až o 80% nižším, než jsou rozpočty největších konkurentů, nakupovat za rozumný peníz hráče s největším potenciálem růstu, tyto posléze vhodně zpeněžit a vrátit majitelům investici s patřičným ziskem. A to umí v Premier League jen málokdo.

Další články