Vodíkové kolo hitem blízké budoucnosti

Velmi originálním způsobem se chopila výroby kol francouzská společnost Pragma Industries. Zatímco většina producentů sází, co se pohonu týče, na nohy, případně elektromotory, v tomto případě vstoupil do hry vodík.

Pragma Industries je firma specializovaná na výrobu palivových článků pro vojenské účely a jako první začala s výrobou sériových kol na vodíkový pohon. V loňském roce vyprodukovala na objednávku 100 kol, letos plánuje reagovat na stále se zvyšující poptávku z USA, Itálie, Německa, Španělska či Norska navýšením výroby o 30 %.

Kolo Alpha je vybaveno vodíkovou nádrží, na kterou ujede 100 kilometrů. Zatímco však dobití klasického elektrokola zabere několik hodin, Alpha je připravena k další jízdě během několika minut. V současné době pak pracuje výrobce na kole, v jehož silách bude přeměna vody na vodík přímo na kole za využití chemické reakce vody s hliníkovým, případně magneziovým práškem.

Na závěr je nutno říci, že aktuálně je vodíkové přibližovalo určeno patřičně movitým zákazníkům. Samotné kolo vyjde v přepočtu na 190 000,- Kč, což lze, vzhledem k cenám „klasické“ konkurence, ještě rozchodit. Podstatně více však provětrá bankovní konto čerpací stanice, jejíž finančně nejdostupnější varianta vyjde na 750 000,- Kč. Výrobce však doufá, že díky zvyšujícímu se zájmu se podaří v blízké budoucnosti dvou až tří let srazit cenu na konečných 5 000,- euro.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 1.3.2018

Pragma Industries vodíkové kolo

Další články