Ve Skotsku byla vydražena nejdražší whisky světa

Stylově ve skotském Edinburghu se před několika dny dražila láhev skotské whisky Macallan z roku 1926. Její cena se nakonec zastavila na 1,1 milionu dolarů, podle organizátorů se jedná o vůbec nejdražší vydraženou láhev whisky.

Jak tomu bývá v podobných případech častým zvykem, zůstalo jméno majitele utajeno, soukromý sběratel dražil prostřednictvím telefonu. Jedná se o whisky destilovanou v roce 1926, v sudech pak vydržela až do roku 1986, kdo došlo k jejímu stáčení do celkem čtyřiadvaceti lahví. Na ceně se pak podepsala i skutečnost, že není známo, kolik lahví zůstalo doposud uchováno.

Nutno ovšem říci, že v tomto případě není cena pouze o obsahu, ale také o obalu a především štítcích. Dvanáct z nich vyrobil a podepsal známý italský umělec Valerio Adami. Autorem dalších deseti je pak Peter Blake. Světovou proslulost získal anglický designér jako autor obalu skupiny The Beatles „Kapela osamělých srdcí seržanta Peppera,“ která fanoušci i kritika na celém světě považují za nejlepší rockové album všech dob. Právě „jeho“ láhev byla objektem dražby.

Nutno však říci, že, přes nemalou cenu whisky Macallan 1926, lze pořídit i mnohem dražší láhev skotského národního nápoje. Stačí se obrátit na společnost Luxure Beverage Company a dohodnout koupi láhve Isabela´Islay whisky za 6,2 milionu dolarů. V tomto případě je obal osázen více, než osmi tisíci diamanty a třemi tisícovkami rubínů.  

Další články