Vánoční stromy byly rozsvíceny a trhy započaly

Uplynulý víkend byl ve většině evropských a amerických měst ve znamení rozsvícení vánočního stromu a započetí vánočních trhů. V obvykle hektickém předvánočním období může jejich návštěva alespoň na chvíli navodit atmosféru poklidných vánočních svátků.

První adventní neděli byl rozsvícen strom a byly započaty tradiční vánoční trhy i v Praze na Staroměstském náměstí. Většina prestižních světových médií tento pražský vánoční trh řadí ve svých přehledech a doporučeních do nejužšího výběru či rovnou na první místo. Pro turisty je atraktivní již samotný trh, který se za poslední léta zbavil ruských beranic a matrjošek, ale na ty nejvyšší příčky ho vynesly kulisy v podobě Starého města.

Mnoho obyvatel Prahy však kvůli obvyklému prosincovému shonu navštíví Staroměstské náměstí v lepším případě jen na několik desítek minut a často si pořídí pouze rychlé selfie se stromem či Týnským chrámem v pozadí. Pro nasátí skutečné vánoční atmosféry je proto lepší opustit známé prostředí a vyrazit za hranice. Zajímavých míst je určitě hodně a mnoho z nich lze navštívit o víkendu autem.

Vídeň je proslulá svými vánočními trhy, které se konají pravidelně již od roku 1298. Až do Štědrého večera je možné ve více než 150 stáncích zakusit tradiční punč, horké kaštany či si zabruslit na obrovském kluzišti, ve které se promění náměstí Rathausplatz. Daleko to není ani na vyhlášené a oblíbené trhy do Drážďan, Lince, Norimberku či Berlína.

Štrasburk na hranicích Francie a Německa vybudoval v rámci vánočních trhů 300 stánků, které jsou rozesety po starobylém centru města, které je od roku 1988 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Autem na víkend, i když cesta zabere oproti destinacím v okolních zemích více času, se dá i do Bruselu, kde je součástí trhů ruské kolo a bruslení, jako je tomu ve Vídni, Budapešti na náměstí Vörösmarty, či italské Florencie.

Zajímavé vánoční trhy jsou i ve vzdálenějších zemích, kam se spíše vyplatí letět. Přímým letem je možné se dostat do Kodaně, kde se vánoční trhy konají v proslulé Tivoli Gardens, Stockholmu, ale i Barcelony či Lisabonu, kde sice neleží sníh, ale Vánoce slavit umí.

Adventní neděle byly již od 5. století součástí příprav na Vánoce a příchod Ježíše Krista. Od 11. století se ustálila jejich podoba i délka. Pro opravdové křesťany je na rozdíl od dnešní většinové populace součástí adventu půst s vyhrazeným prostorem na liturgické záležitosti

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 5.12.2017

Praha Vídeň Štrasburg Drážďany

Další články