Super Bowl v prodloužení vyhráli Patriots

Fenomenální obrat, historicky první prodloužení a pátý prsten, tak by se dal v kostce shrnout průběh padesátého prvního Super Bowlu. I přes časnou ranní hodinu středoevropského času se fanouškům amerického fotbalu vyplatilo vydržet až do konce.

Super Bowl 51 podle všech předběžných odhadů zaznamenal pokračující růst v počtu diváků i cenách za televizní reklamu. To, co se odehrálo na hřišti, však za to určitě stojí. Ani výsledné velmi vyrovnané skóre 34:28 nemůže vystihnout průběh utkání.

Atlanta Falcons vstoupili do zápasu rozhodně a celé první dvě čtvrtiny měli jasnou převahu jakoby hvězdný quaterback týmu New England Patriots Tom Brady a jeho útok ani nebyli na hřišti. Respektive byli, ale tolik chyb, které vyprodukovali v těchto dvou čtvrtinách, se s nadsázkou možná rovná statistice celé jejich sezony. V poločasu bylo skóre 3:21 v neprospěch Patriots.

Ani po Halftime Show na začátku třetí čtvrtiny nic nenasvědčovalo tomu, že by Vince Lombardi Trophy, trofej pro vítěze, neměli zvednout nad hlavy hráči Atlanta Falcons. 3:28 už je vysoký rozdíl. I když v americkém fotbalu nic není nemožné. Třetí čtvrtina však tomu ještě nenasvědčovala, Patriots dali jeden touchdown, který však ani nezvládli stvrdit kopem (9:28).

Tom Brady a jeho útok však potvrdil hvězdné kvality a do čtvrté čtvrtiny vstoupil, jako by se ty tři předchozí jen rozehrával. V poslední čtvrtině připsali Patriots po nádherných akcích 19 bodů a do konce řádného hracího času srovnali skóre na 28:28. O vítězi tak muselo rozhodnout až v Super Bowlu historicky první prodloužení. Rozjetí Patriots nepolevili, výsledek upravili na 34:28 a získali svůj pátý titul (2017, 2015, 2005, 2004, 2002), čímž se zařadili mezi historicky nejúspěšnější tým. Zklamání Falcons z výsledku skvěle rozjetého zápasu si ani nelze představit.

Super Bowl není ale jenom o fotbalu. V poločasu, kdy týmy odejdou do šaten, se na hřišti koná další velkolepá podívaná, Halftime Show. Letos se na hřiště doslova snesla z oblaků Lady Gaga. V hledišti mezi řadou celebrit a významných osobností nechyběla Gisele Bündchen, manželka Toma Bradyho, viceprezident Spojených státu Mike Pence či Elton John. A kdo nebyl na stadionu (72 tis. diváků), sledoval utkání u televize se svými přáteli či rodinou. Prostě Super Bowl je pro Ameriku jedna z největších událostí.