Kola mega byznysu Star Wars se točí dále

Před čtyřiceti lety a několika dny, přesně 25. května 1977 byl do kin premiérově uveden první díl série hvězdných válek s názvem Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Kola velkého filmového byznysu se tímto začala otáčet.

Podle specializovaného serveru Quartz se původní investice do projektu George Lucase, jehož jmění se dnes odhaduje na 5,2 miliardy dolarů, v hodnotě 11 milionů dolarů, jeví jako vůbec nejpovedenější byznys v historii filmového průmyslu. Jen na tržbách totiž premiérový díl vydělal 750 milionů dolarů. S postupujícími léty pochopitelně narůstaly výrobní náklady, poslední díl série Rogue One, z prosince loňského roku, tak například vyšel na 265 milionů dolarů.  Ani z této částky si ovšem producenti nemusejí dělat těžkou hlavu. Star Wars: Síla se probouzí je totiž s tržbami před dvě miliardy dolarů po snímcích Avatar a Titanik třetím nejvýdělečnějším filmem historie. Do první padesátky stěžejní byznysové kategorie pak ještě pronikly Rogue One (20) a Epizoda I – Skrytá hrozba (24).

Tržbami ovšem hvězdný megaobchod George Lucase nekončí. Hvězdná značka je nejúspěšnější franšízou všech dob, společnost Disney pak zaplatila za Lucasovo studio v roce 2012 čtyři miliardy dolarů. Do toho plánuje nový majitel otevřít v brzké době v zábavních parcích v Kalifornii a na Floridě sekce inspirované právě Stars Wars.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 5.6.2017

Star Wars George Lucas

Další články