Soundtrackům vládne The Bodyguard

Před časem se přepisovala historie populární hudby a filmu zároveň, když soundtrack k filmu Největší showman (2017) vydržel na čele britské hitparády rovných dvanáct týdnů. O komerční úspěšnosti „konkurence“ si však může nechat, jinak v dnešní době veskrze úspěšný počin, pouze zdát.

Soundtracku k filmu Největší showman se totiž prodalo 465 000 kusů. Slušné číslo, chtělo by se říci, leč … Vůbec nejúspěšnější nosič s filmovou hudbou k limonádě jménem The Bodyguard v hlavních rolích s Whitney Houston a Kevinem Costnerem z roku 1992 totiž zaznamenal prodej neskutečných 42 milionů kusů.  Soundtrack se pak držel rovných dvacet týdnů v čele americké hitparády.

Přestože i v šoubyznysu je možná takřka všechno, tento rekord zůstane nejspíše navždy nepřekonán. Na druhém místě je totiž se značným odstupem mnohaoscarový Titanik (1997). Soundtracku, který oslovil 30 milionů fanoušků, vévodí skladba Céline Dion - My Heart Will Go On. Americké hitparádě kraloval 16 týdnů.

Na třetím místě je s číslem 25 milionů prodaných kusů soundtrack k filmu Purple Rain (1984), o zpěvákovi jménem Prince, který si nechal později říkat Symbol. Pokus o dokument je do značné míry o ničem, to však nic nemění na skutečnosti, že Prince, bohužel byl, mimořádnou hudební osobností. Album se udrželo v čele americké hitparády 24 týdnů, což se předtím podařilo pouze prodejně pátému nejúspěšnějšímu soundtracku historie Horečka sobotní noci (1977, 15 milionů). Film a hudba v něm zároveň přinesly triumfální návrat Bee Gees. Mezi Prince a Bee Gees se s prodejem 20 milionů kusů a pěti týdny v čele americké hitparády vklínil soundtrack k romanci v oblacích jménem Top Gun (1986). Nejlepším počinem filmu snímku s Tomem Cruisem byl jednoznačně povedený ploužák, Take My Breath Away kapely Berlin.

Další články