Mezi majiteli týmů Premier League vládne šejk

Člověk nemusí být zrovna velkým fotbalovým fanouškem, aby věděl, že jednoznačně největší peníze se v tomto sportu točí v Anglii. Kvarteto nejbohatších majitelů klubů je však opravdu zajímavé.

Podle businessinsider.com vládne miliardářům mezi majiteli týmů Premier League katarský šejk Mansour. Majetek majitele Manchesteru City je odhadován na 20 miliard liber. Kromě klubu vlastní podíly ve společnostech Virgin Galactic, Daimler či Sky News Arabia. Slavný, leč do té doby nepříliš úspěšný, klub převzal v roce 2008. Od té doby vyhráli Citizens dvakrát ligu a slavili jedno vítězství v FA Cupu a Ligovém poháru.

Na druhém místě je s velkým odstupem Roman Abramovič (8 miliard liber), majitel FC Chelsea. Londýnský klub koupil v roce 2003, od té doby s ním vyhrál s výjimkou Superpoháru a mistrovství světa klubů všechno, co se vyhrát dá! Největší žně slavil bývalý chlebodárce Petra Čecha v sezónách 2012-2013, kdy vyhrál Ligu mistrů a Evropskou ligu.

Majitelem pomyslného bronzu je Stan Kroenke (5,8 miliardy liber). Sedmdesátiletý americký byznysmen vybudoval již před třemi desetiletími realitní impérium. Majitel Arsenalu Londýn vlastní mimo jiné americké kluby Los Angeles Rams (NFL) či Colorado Rapids (MLSL). Na vysněný titul však jeho tým čeká 13 let, vítězství v FA Cupu jsou slabou náplastí.

Do pomyslné Ligy mistrů miliardářů se probojoval i Peter Coates (5 miliard liber), který se svou rodinou vlastní Stoke City. Školu opustil ve čtrnácti letech, po vojně pracoval jako regionální manažer v restaurační síti. Poté založil cateringovou společnost, která zabezpečovala servis pro fotbalová hřiště. Jeho dcera Denise vede sázkovou společnost bet365.

Mezi deseti nejbohatšími majiteli klubů premiér League byly zastoupeny v podobě Kathariny Liebherr také ženy. Německá majitelka klubu Southampton FC disponuje částkou tří miliard liber, což se rovnalo devátému místu. V červenci však na svou funkci rezignovala.