Nejdražší portské víno stojí 128 000 dolarů

Jak informoval server Drink Business, zasloužilo se portské víno o nový zápis do Guinessovy knihy rekordů. Na dražbě v Hongkongu se totiž na konci loňského roku vydražila láhev proslulého a hojně vyhledávaného vína za 127 000 dolarů.

Vzhledem k ceně je zřejmé, že se nejedná o láhev z kategorie tuctových. Rekordní částka byla vydána za portské z produkce proslulého vinařství Niepoort v láhvi Lalique. Obsah tvoří 155 let staré víno ze sklizně 1863.

Za vznikem unikátního portského stál před více, než stoletím a půl majitel a zakladatel vinařství Marius van der Niepoort, přičemž celkem bylo zachováno pět lahví.  Každá z nich disponuje logem společnosti a vlastním sériovým číslem. Vydražená láhev má navíc vygravírováno jméno otce zakladatele.  Víno je pak znalci označováno jako „nepříliš sladké, ale vysoce koncentrované.“

„Tak vysokou cenu jsem neočekával a je vzrušující být u toho, když jsou překonávána světová maxima. Výsledek dražby je důkazem unikátní o dokonalé práce rodinu van der Niepoortů, která vedla vinařství po pět generací,“ uvedl předseda aukční síně Acker Merrall a Condis Companies John Kapon, v jejíž režii rekordní dražba proběhla.    

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 9.1.2019

Další články