Nejbohatším olympionikům historie vládne Floyd Mayweather

Heslo zakladatele olympijských her barona de Coubertina o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, je dnes k smíchu. V posledních dvaceti letech bojovala v olympijských kláních řada multimilionářů.

Historicky nejbohatším účastníkem olympijských her, je boxer Floyd Mayweather. Ačkoli v Atlantě 1996 vybojoval pouze bronzovou medaili, vydělal za posledních dvacet let 400 miliónů dolarů. Druhý nejbohatší olympionik historie Kobe Bryant má sice o osmdesát miliónů dolarů méně, na rozdíl od Money Floyda ovšem vlastní dvě zlaté medaile, neboť  byl členem amerického Dream Teamu na olympiádách v Pekingu (2008) a Londýně (2012). Majetek za 320 miliónů dolarů dal dohromady i švýcarský tenisový mág Roger Federer, jinak vítěz čtyřhry na olympiádě v Pekingu a držitel individuálního stříbra z Londýna.

Hned čtyři olympijské kovy má na svém kontě LeBron James, jehož majetek se odhaduje na 223 miliónů dolarů. Muž, který letos dotáhl podceňované Cleveland Cavalliers k vítězství v NBA, byl třetí v Aténách 2004, zatímco v Pekingu a Londýně slavil s basketbalisty USA vždy vítězství. O pomyslnou čtvrtou příčku nejbohatších olympioniků světa se LeBron James dělí s argentinským fotbalovým virtuózem Lionelem Messim, který dovedl tým Argentiny k vítězství na olympiádě v Pekingu.

Šestým nejbohatším olympionikem je opět basketbalista - Kevin Durant z Golden State Warriors vydělal 153 miliónů dolarů a byl členem vítězného týmu na olympiádě v Londýně. Letos v Riu svou sbírku zlatých medailí nejspíše rozšíří. Mezi největšími boháči z řad olympioniků je zastoupeno i něžné pohlaví, Serena Williams má majetek za 145 miliónů dolarů, jeho součástí jsou i čtyři olympijská zlata. V roce 2012 vyhrála Serena v Londýně individuální soutěž, spolu se sestrou Venus pak ovládly čtyřhru na hrách v Aténách, Pekingu a Londýně.

Osmý srbský tenista Novak Djokovič má sice vyděláno 140 miliónů dolarů, jeho největším úspěchem je ovšem třetí místo z Pekingu. Ruská tenistka Maria Šarapová má stříbro z Londýna a majetek za 125 miliónů dolarů. Desátým nejbohatším olympionikem je Rafael Nadal s majetkem za 120 miliónů dolarů a na svém kontě má titul individuálního šampióna z Pekingu a vítěze čtyřhry z Ria.