Slet fotbalových boháčů

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku je realitou. Ještě před jeho zahájením pak bylo jasné, že, vzhledem k arabským šejkům, ruským oligarchům a bankám se bude jednat o největší přehlídku fotbalových boháčů v historii nejpopulárnějšího sportu planety.

Například přes čtyřicet miliard korun bude pobíhat po trávníku v zápase mezi Belgií a Anglií. Prvně jmenovaným dospěla zázračná generace, její nejdražší fotbalista Romelu Lukaku přestupoval před začátkem sezóny z Evertonu do Manchesteru za takřka 85 milionů euro. K tomu miliardový Kevin De Bruyne. Na straně druhé z finančního hlediska stejně hodnotní Raheem Sterling a Harry Kane.

Hráči za celkem 38 miliard korun proti sobě stanuli v utkání mezi Španělskem a Portugalskem.  Na straně mistrů světa překročili miliardovou hranici hravě brankář David de Gea a středopolaři Isco, Busquets a Asensio. Tahounem aktuálních mistrů Evropy bude Cristiano Ronaldo, jeho tržní hodnota se dnes odhaduje na 2,5 miliardy korun.

Na faktu, že v zápase Francie – Dánsko nastoupí hráči za 34 miliard korun, má lví zásluhu reprezentace země galského kohouta. A to přitom není zdaleka jisté, zdali mladí fotbaloví miliardáři Mbappé (145 milionů euro) a Dembélé (105 milionů euro) vůbec nastoupí v základu. Zato v reprezentaci Dánska nebude chybět mezi jedenácti vyvolenými určitě záložník Tottenhamu Christian Eriksen, jehož cena po životní sezóně narostla na cca dvě miliardy korun.

Prakticky totéž platí o utkání Brazílie – Srbsko. Přestože se v barvách „plavi“ představí „miliardoví“ Matič a Milinkovič – Savič, Brazílie je někde úplně jinde. Jen dvojice Neymar – Coutinho totiž vyšla na 382 milionů euro, což je přes 10% hodnoty obou kádrů, kterou experti odhadují na 31 miliard korun.    

Ve výběru týmů s největší hodnotou paradoxně chybí jeden z favoritů - poslední finalista - tým Argentiny. Přitom jeho barvy hájí Lionel Messi. Vysvětlení je v tomto případě nasnadě. Zatímco Neymar, Mbappé či Ronaldo realizovali během své kariéry několik přestupů, v jejich případě lze tudíž pracovat s konkrétními částkami, Messi je produktem líhně talentů FC Barcelona.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 20.6.2018

Rusko

Další články