Pobočka Louvre v Abú Dhabí za miliardu dolarů

Dne 11. listopadu bude v emirátu Abú Dhábí otevřena pobočka nejslavnější galerie světa. Slavnostního otevření se má zúčastnit i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Původně měla být pobočka pařížské galerie Louvre otevřena již v roce 2012, nicméně zahájení provozu muselo být několikrát v důsledku komplikací stavebních prací odloženo. Na omluvu stavbařů je nutno říci, že muzeum bylo postaveno na uměle vytvořeném ostrově. Tvůrcem mimořádně velkoryse pojaté stavby je Jean Nouvel. Jeden z nejslavnějších architektů se spolu se svým týmem rozhodl pro budovu s kupolovitou střechou s průměrem 180 metrů. Střecha je pokryta 7 850 kovovými geometrickými tvary. Tyto tvoří dohromady mřížkový vzor, kterým do galerie prostupuje světlo. Architekt pak v souvislosti se stavbou hovoří o „slunečníku, který vytváří záplavu světel.“

Podle informací francouzské tiskové agentury AP bude součástí galerie 600 uměleckých děl, přičemž 300 z nich bude zapůjčeno z francouzských muzeí. Mezi uměleckými skvosty nevyčíslitelné hodnoty mají být mimo jiné portrétní alba Leonarda da Vinciho s názvem La Bella Ferroniere či autoportrét Vincenta Van Gogha.

Pobočkou Louvre ovšem kultura na uměle vytvořeném ostrově Sadíja rozhodně nekončí. V plánu je například satelit newyorského Guggenheimova muzea, který navrhl Frank Gehry.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 25.9.2017

Louvre Paříž Abú Dhábí Jean Nouvel

Další články