Vítěz Australian Open bere přes 65 milionů korun

Druhá polovina ledna se nese, nejen pro fanoušky tenisu, ve znamení prvního letošního turnaje Grand Slam, Australian Open. A pochopitelně se nebude hrát jen o čest a slávu.

Podle serveru britského deníku The Telegraph jsou sice s Australian Open spojeny pro zahraniční hráče značné výdaje, přesto, jak tomu ostatně bývá u Grand Slamů zvykem, finanční pozitiva jednoznačně převažují. Pokrytí nákladů totiž garantuje v případě nejsledovanějších kategorií mužů a žen již postup do prvního kola, který je oceněn částkou 28 900 liber (jedna libra je přibližně 28 korun).  Postup do druhého kola se rovná částce 52 000 liber, účast ve třetím kole 82 000 liber. Poté odměny razantně narůstají, čtvrté kolo 139 000 liber, čtvrtfinále 255 000 liber, semifinále 509 000 liber. Finalista má garantováno 1,16 milionu liber, vítěz pak rozmnoží své konto o 2,32 milionu liber. V případě Australian Open se jedná o genderově nevyvážený turnaj, neboť  ženy, které hrají na dva vítězné sety, berou stejně, jako mužské protějšky, které potřebují k triumfu o set více.

Ve srovnání s dalšími třemi turnaji Grand Slamu (French Open, Wimbledon, US Open), nabízí Australian Open druhé největší peníze. Alespoň tomu tak bylo loni. Lépe jsou na tom tenisté pouze na US Open (vítěz 2,4 milionu liber, finalista 1,4 milionu liber, první kolo 38 000 liber).

Díky sponzorům v podobě AZN, Jacob's Creek a Rolex se ovšem balík peněz pro hráče neustále rozšiřuje. Zatímco v roce 2001 se hrálo v Melbourne celkem o 13,9 milionu australských dolarů (1 AUD je přibližně 16,50 Kč), letos bude v banku o čtrnáct milionů AUD více. Tituly z loňska obhajují Roger Federer (Švýcarsko) a Serena Williamsová. Americká hráčka se však turnaje v důsledku plnění mateřských povinností nezúčastní. Karolína Plíšková tak má o jednu soupeřku méně.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 23.1.2018

Australian Open tenis Grand Slam

Další články