Dauhá centrem globálního byznysu?

Podle některých ekonomů se vláda tradičních měst jako Londýn, New York či Frankfurt nad Mohanem nad světovým byznysem chýlí pomalu ke konci. Mezi novými centry globálního byznysu pak má hrát prim Dauhá.

Podle investorů je katarská metropole hvězdou mezi bohatými městy. Má nejvyšší HDP, díky pořádání sportovních akcí (MS v házené či silniční cyklistice) získává marketingovou prestiž. A fotbalové mistrovství světa 2022 s sebou přinese další mimořádné investice do infrastruktury. Navíc je reálné, že se ve velmi blízké budoucnosti pojede v Kataru závod F1. Šejkové totiž nabízí za pořádání závodu 70 miliónů dolarů, kterými nejspíše přebijí dosavadní veto z Bahrajnu a Abú Dhabí.

Vedle Dauhá si mimořádně polepší i norský Bergen. Důvod? Odpověď  je nasnadě, jedná se totiž o základnu norské energetiky, námořního výzkumu a rybolovu. Investoři počítají rovněž se vzestupem dalšího norského města Trondheimu. Před několika desetiletími byl právě v tomto městě vynalezen standard GPS, v současnosti se jedná o základnu mobilních technologií. Pro informaci, technologiemi spojenými s mobilní telekomunikací se v Trondheimu zabývá 550 společností, které zaměstnávají přes 10 000 lidí.

V hledáčku investorů jsou rovněž jihokorejská města Hwaseong a Asan. V prvním z nich sídlí vývojová oddělení společností Huyndai a Samsung.  Asan sousedící s Hwaseongem se naopak těší z mimořádně výhodné strategické polohy. V jeho blízkosti se totiž nachází čínský přístav Pjongtaek, jinak základna lodního průmyslu Číny.

EU pak ve výčtu potenciálních nejbohatších oblastí světa zastupuje německé Rheine-Ruhr, ve které sídlí 500 významných společností z oblasti financí a průmyslu.

Velkou sedmičku uzavírá čínské Macau. Byť  se místní ekonomika musela vyrovnat se zásahem proti kasinům, příjmům, které tvoří významnou část tamní ekonomiky, příští rok bude podle investorů mnohem lépe.

Další články