Cena nejcennější olympijské medaile je 11 700 Kč

Ti, kteří titulek zpochybní, mají samozřejmě pravdu, zlatá olympijská medaile má mnohonásobně vyšší hodnotu. S jejím ziskem jsou spojeny globální publicita a nové, podstatně lepší kontrakty.

Nicméně i v případě nejcennější olympijské medaile platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Medaile je totiž stříbrná a pozlacená. A tak z celkové hmotnosti 586 gramů, je zlato zastoupeno pouhými 6 gramy, což se rovná absolutnímu minimu, které vyžaduje Mezinárodní olympijský výbor. 99,9% medaile pak tvoří stříbro.

Podle magazínu Forbes tak obsahuje zlatá olympijská medaile z letošních her cenný kov v hodnotě cca 11 700 korun, cena se odvíjí podle aktuálního kurzu. V praxi to znamená, že pokud by se například Ester Ledecká rozhodla obě své zlaté medaile prodat, obdržela by částku kolem 24 000 Kč. Přibližně stejnou cenu by inkasovaly za svá olympijská zlata vítězky ze Soči 2014 Martina Sáblíková a Eva Samková. O něco lépe by své medaile zhodnotili čeští olympijští šampióni z Londýna 2012, výrobní hodnota se tehdy vyšplhala na 14 500 Kč. A vůbec nejlépe na tom byli vítězové letní olympiády z roku 1912 ve Stockholmu, zimní hry přišly na řadu poprvé až v roce 1924. Zlaté medaile z her ve Švédsku tenkrát byly opravdu celé ze zlata, cena za kus se tak pohybovala kolem 500 000 korun.

Reálnou cenu zlatých olympijských medailí je možno demonstrovat na případech sportovců, kteří se svých ocenění zbavili. Svérázný kajakář MUDr. Lukáš Pollert prodal své zlato (Barcelona 1992) a stříbro (Atlanta, 2006) za 150 000 korun, částku věnoval nadaci Drop In.  Brankář kanadské hokejové reprezentace Ed Befour udal zlato ze Salt Lake City (2002) za v přepočtu 800 000 korun.  Polská plavkyně Otylia Jedrzejczak vydražila zlatou olympijskou medaili z Atén (2004) za dva miliony korun, zisk šel na charitu spojenou s bojem proti dětské leukémii. Nejlépe si v tomto ohledu vedl boxerský šampión Vladimir Kličko. Vítěz těžké váhy na OH v Atlantě vydražil své zlato za 23 milionů korun. Peníze šly na dobročinnou nadaci bratří Kličků, nový majitel však trval na tom, aby si boxer medaili ponechal. 

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 7.3.2018

Další články