Brexit: Britové se rozhodli opustit EU

Britové se ve čtvrtečním referendu rozhodli pro opuštění Evropské unie. Pro odchod se vyslovilo 51,9 % voličů, což je 17,4 milionu lidí, proti 16,1 milionu, kteří preferovali setrvání v unii. Nejsme sice politické médium, ale takovouto událost nelze opominout.

Příznivci vystoupení z Evropské unie i zastánci setrvání se v kampani předcházející referendu přebíjeli argumenty, z nichž některé, již několik hodin po uzavření volebních místností, se ukazují minimálně jako nesplnitelné. Zatím je však předčasné dělat závěry a hodnotit rozhodnutí Britů, přesto je dobré se názory významných osobností zabývat.

Krátce po oznámení výsledků referenda začala oslabovat britská libra, až se během dne dostala na své třicetileté minimum. Tento pokles se projevil i u měn států, které jsou úzce spojené s britským hospodářstvím. Prudkým poklesem, v průměru až o 10 %, zahájily dnešní obchodování i evropské akcie. Investoři po celém světě přelili svá aktiva do střednědobě bezpečnějších státních dluhopisů nebo zlata. Zjevný důvod však zatím v tuto chvíli hledat těžko, neboť  scénář vystoupení z EU není definován, natož následný vývoj.

Představitelé unie vyzvali Brity, aby s ohledem na zklidnění situace, započali proces vystoupení co nejdříve. Otázkou je, jak to půjde rychle, když britský premiér David Cameron, zastánce setrvání v unii, s ohledem na výsledek referenda, oznámil svou rezignaci do října a dodal, že si nemyslí, že by bylo správné, kdyby zkoušel být kapitánem, který povede zemi do zcela nového cíle. Výsledek referenda  v tuto chvíli podle Camerona nepovede k žádným změnám v životních podmínkách Britů doma ani v zahraničí,  nezkomplikuje ani cestování přes kanál La Manche nebo volný pohyb zboží.

Pozitivním lze na rozhodnutí britských voličů dle řady významných osobností spatřit jednoznačný signál zkostnatělému, byrokracií přebujelému vedení Evropské unie, že ve stávající podobě z pohledu obyvatel nefunguje a je třeba urychleně je změnit. Exprezident Václav Klaus pochválil Brity, že zachraňují Evropu od „monstra“ poté, co ji pomohli zachránit před Napoleonem a Hitlerem.

Americký prezident Barack Obama v pátek prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím se po hlasování nezmění. Odchod Velké Británie z Evropské unie nezmění pozici země ani v NATO, jak to v pátek uvedl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Londýn podle něj zůstane silným spojencem a podle některých odborníků může být ještě silnějším, neboť  stejně jako Spojené státy nebude podléhat zdlouhavému rozhodování činovníků EU.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 24.6.2016

Brexit David Cameron Evropská unie EU

Další články