Největší plátno s aktem vydraženo za 3,4 miliardy korun

Poloha vleže je mezi umělci častým námětem. A že se vyplatí, potvrzují i aukce děl velkých mistrů. Nejinak tomu bylo s obrazem Ležící akt, jehož tvůrcem je Amadeo Modigliani.

Amadeo Modigliani (1884 - 1920) se ukazuje jako velmistr ležících poloh. Italský sochař a malíř dokázal po dobu velmi krátkého života vytvořit několik nesmrtelných děl.  Jedno z nich Nu couché (Ležící akt) se vydražilo před třemi lety v newyorské aukční síni Christie´s za 170,4 milionu dolarů.

Další Modiglianiho ležící dáma byla objektem dražby před několika dny opět v New Yorku a ve hře byly znovu stovky milionů dolarů. Nakonec byl obraz Nu couché (sur le cote gauche) – Ležící akt (na levém boku) vydražen za 157,2 milionu dolarů. Ležící žena, s otočenou hlavou, která se dívá přímo do očí pozorovatele, tak vyšla nového majitele na v přepočtu 3,4 miliardy korun. Vůbec největší plátno s aktem vytvořil všestranný umělec v roce 1917, tedy pouhé tři roky před svou smrtí.

Druhý nejdražší vydražený obraz Amadea Modiglianiho je zároveň čtvrtým nejdražším obrazem historie prodaným v aukci. Na prvním místě je obraz Leonarda Da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), který se loni, jak již LuxuryGURU informoval, vydražil za 450,3 milionu dolarů (cca 10 miliard korun). S velkým odstupem následuje dílo Pabla Picassa Alžírské ženy, s cenou 179,5 milionu dolarů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 16.5.2018

Amadeo Modigliani aukce

Další články