Svoboda internetu ohrožena

Poskytovatelé internetu se doposud, alespoň v demokratických zemích, řídí zásadami síťové neutrality, což znamená, že nemohou cíleně zrychlovat, zpomalovat či zpoplatňovat přístup na určité vybrané webové stránky či služby. Tuto ochranu svobodné komunikace v podobě nařízení však americká Federální komise pro komunikace (FCC), vedená Trumpem dosazeným předsedou, zrušila.

Zrušením nařízení o zachování síťové neutrality se otevřou poskytovatelům internetu nové možnosti, jak ovlivňovat chování návštěvníků, i jak zvýšit příjmy na dodatkových poplatcích. Bez respektování síťové neutrality budou moci poskytovatelé zpomalit internet například při připojení na YouTube či obdobné stránky a portály s audiovizuálním obsahem. Pokud někdo pak bude chtít daný obsah sledovat online, bude muset poskytovateli internetu platit extra poplatky, aby rychlost připojení byla dostatečná, a nebo sledovat pouze stránky, na které omezení rychlosti nezavedl.

Nerespektování síťové neutrality by bylo velmi výrazným zásahem do svobody internetu. K tomu, aby jeho zrušení vstoupilo v USA v platnost, stačí jen schválení Úřadem pro řízení a rozpočet. To může případně změnit pouze soud nebo Kongres, kde se naštěstí také našli odpůrci tohoto kontroverzního rozhodnutí. Demokratický senátor Ed Markey již připravuje legislativní kroky, které by rozhodnutí FCC měly zrušit a síťovou neutralitu naopak uzákonit.

Vedle členů kongresu a běžných uživatelů internetu, se k tomuto kroku FCC vyjadřuje i řada respektovaných expertů z oblasti IT. Předsedkyně a spoluzakladatelka Mozilla Corporation (provozuje stejnojmenný prohlížeč) Mitchell Baker k tomu pro CNN uvedla: „Zrušením pravidel pro neutralitu sítě se vytvoří internetový trh určený pro elitu, neboť  umožní několika málo společnostem a jedincům rozhodovat o komunikační platformě pro nás všechny.“

Generální ředitel sítě Reddit Steve Huffman ke kroku FCC řekl: „Za neutralitu internetu je nutné bojovat. Rozhodnutí FCC bude velmi brzy soudně napadeno. Do budoucna však bude nezbytné vytvořit jasná pravidla neutrality sítě, jež nebudou podléhat momentálním politickým názorům a zájmům členů FCC.“

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 15.12.2017

USA

Další články