Nejbohatší ženou světa IT Laurene Jobs

Magazín Forbes připravil a zveřejnil seznam deseti nejbohatších žen planety ze sféry informačních technologií. Jeho výsledek lze charakterizovat jako nezadržitelný nástup Číny.

Nejbohatší ženou světa IT technologií je Laurene Powell Jobs s majetkem v hodnotě 16,2 miliardy euro. Vdova po zesnulém zakladateli Apple se neztotožnila s pozicí rentiérky, neboť  založila společnost Emerson Collective, součástí jejíhož portfolia je například americký časopis The Atlantic. Na druhém místě je další vdova, paní Dagmar Dolby (3,6 miliardy euro). Vzhledem k věku 77 let si paní Dagmar užívá zaslouženého odpočinku, přičemž stále kontroluje 38% podíl ve společnosti Dolby Laboratories, kterou v roce 1965 založil její manžel.  Třetí nejbohatší ženou světa v oblasti informačních technologií je Judy Faulkner (3,1 miliardy dolarů). Majetek shromažďuje od roku 1979, kdy založila společnost Epic System specializovanou na vývoj software na shromaždování údajů ohledně zdraví populace. Na čtvrtém místě se umístila Meg Whitman, bývalá šéfová Hewlett Packard a eBay. Dnes je spojena se společností Quibi, která umožňuje sledování televizních seriálů prostřednictvím chytrých telefonů.

Následuje čínské kvarteto ve složení Zhou Qunfei (2,7 miliardy euro), Ale Dongmin (3,2 miliardy euro), Thai Lee (2 miliardy euro), Lai Wai Ying (2 miliardy euro). Ve všech případech se jedná o dámy s patřičně ostrými lokty, jejichž jména jsou spojena s giganty Motorola, LG, Samsung či Baidu.

O desáté místo se dělí Sheryl Sandberg (1,4 miliardy dolarů), jinak pravá ruka Marka Zuckerberga. Předtím zastávala vysoké manažerské posty ve společnostech  Goole, Disney a Starbucks. O svou pozici se dělí s Fangqin Zeng, šéfkou Lingyi Technology vyrábějící komponenty pro smartphony, Apple či Huawei nevyjímaje.   

 

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 11.3.2019

Laurene Powell Jobs

Další články