Mark Zuckerberg: Velký bratr

Pochybnosti o nebezpečných praktikách sociální sítě Facebook i komunikační aplikace Messenger závažně narušující soukromí všech uživatelů byl nucen potvrdit z pozice ředitele společnosti sám Mark Zuckerberg.

Letošní rok je tím nejčernějším v historii Facebooku. Vše začalo v březnu, kdy pracovníci britské společnosti Cambridge Analytica, kteří s touto sociální sítí spolupracovali, přiznali, že zneužili data získaná ze zhruba 50 milionů uživatelských účtů. K dnešnímu dni Facebook toto ohromující číslo navýšil na 87 milionů. Experti však poukazují, že mohlo být obdobným způsobem pracováno se všemi, více než dvěma miliardami účtů, a kam všude se neoprávněně získaná data dostala, zatím nelze ani odhadovat.

Velký bratr tě vidí, ví, kde jsi, co sleduješ, co si soukromě píšeš s kamarády, i jaké fotky s nimi sdílíš. Dnes byl nucen Mark Zuckerberg veřejně potvrdit, o čem se doposud jen spekulovalo: Facebook monitoruje každou zprávu, kterou uživatelé pošlou. A nezastaví se ani u textu samotných zpráv, sledovány jsou i posílané přílohy, nejprve automatickým systémem, následně pak v případě zájmového obsahu operátorem.

Proti praktikám narušujícím soukromí uživatelů se zvedla velká vlna nevole. V první fázi svůj účet na Facebooku zrušila řada celebrit i společností. Ty, které ještě setrvávají, zastavily investice do reklam, které jsou významným zdrojem příjmu Facebooku. Během krátké doby se také ukáže, s kolika národními právy je počínání Facebooku v rozporu.

Celá tato skandální kauza má dopad na ceny akcií Facebooku, které zaznamenávají největší pokles od svého uvedení na burzu, ale i velkého bratra Marka Zuckerberga. Řada významných investorů začala usilovat o stažení Zuckerberga z vedení společnosti, kterou kdysi úspěšně vybudoval, svými současnými kroky pak ale zdiskreditoval.

Z tohoto odhalení nezbývá než si vzít ponaučení a začít se řídit opakujícími se radami o bezpečném užívání internetu, sociálních sítí i komunikačních aplikací. Než cokoliv publikujete či odešlete „nezabezpečenými kanály“, zamyslete se nad důvodem tohoto počínání, samotným obsahem, i tím, jak by mohl být vnímán.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 6.4.2018

Facebook Messenger Mark Zuckerberg

Další články