V Brazílii nalezen smaragd za 450 milionů dolarů

Podle informací brazilské televizní stanice Globo, vytěžili horníci v brazilské oblasti Carnaiba obří smaragd o hmotnosti 360 kilogramů. Jeho hodnota je odhadována na 450 milionů dolarů.

Na úvod nutno říci, že se nejedná o první „úlovek“ takového rozsahu, před šestnácti lety byl v blízkosti letošního místa nálezu objeven 340 kilogramů vážící smaragd se zajímavým osudem. Obrovský kámen byl totiž tajně, bez patřičných povolení exportován do USA a přes dlouhé soudní spory tam nejspíše zůstane.

To nový giga smaragd, který se již těší z oficiálního certifikátu umožňujícího jeho prodej, čeká jiný osud. Jeho majitelem se totiž stal prakticky vzápětí po vytěžení místní, zatím anonymní obchodník, který za kámen zaplatil neznámou sumu.  Brazilští horníci objevili metr a půl vysoký smaragd astronomické hodnoty zhruba 200 metrů pod zemí, na jeho vyproštění bylo nezbytné použití těžké techniky.

V klenotnictví se drahokam zelené barvy užívá od časů starověkého Egypta. Termín smaragd znamená překonavatel obtíží, pro starověké myslitele se jednalo o kámen moudrosti, prosperity a praktické logiky. Mezi nejslavnější smaragdové šperky patří Náhrdelník španělské inkvizice, Hookerova smaragdová brož a Andská královská koruna. Významnou památkou je pak smaragdová souprava klenotů ruské carevny.  

 

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 4.6.2017

Brazílie diamanty smaragd

Další články