Apollo & Artemis: nejdražší diamantové náušnice světa

V aukční síni Sotheby's ve švýcarské Ženevě byly vydraženy diamanty Apollo a Artemis za 57 milionů švýcarských franků, v přepočtu 1,2 miliardy korun. V aukci je získal jeden dražitel, který se tak stal majitelem nejdražších diamantových náušnic světa.

Barevně nesouladný pár náušnic je tvořen dvěma hruškovitými diamanty, které byly v rámci aukce nabízeny samostatně. 14,54 karátový modrý diamant pojmenovaný Apollo je klenotníky označován jako „fancy vivid blue“ neboli „fantasticky zářivě modrý“. V devítistupňové tabulce hodnocení barevných diamantů GIA mu tedy patří nejvyšší příčka. V aukci tak byl prodán za 41,9 milionu švýcarských franků. Druhým do páru je 16 karátový růžový diamant Artemis, zastávající v tabulce GIA sedmou příčku, tedy „fancy intense“ neboli „fantasticky intenzivní“. Pro lepší představu je vhodné dodat, že pouze jeden z 10 000 diamantů se může pyšnit přírodní „fancy“ barvou.

"Božská diamantová dvojčata - jeden růžový a druhý modrý - jsou dokonale sladěné velikostí, brusem a tónem, " uváděla aukční síň Sotheby's na svých internetových stránkách. "Diamanty tvoří velkolepý pár náušnic,  nabízeny jsou však samostatně, vzhledem k jejich extrémní vzácnosti a ojedinělosti."

"Tyto nádherné barevné diamanty jsou nesmírně vzácné a každý je nádherným kamenem sám o sobě. Společně jako dvojice náušnic jsou naprosto úchvatné. Pojmenovali jsme je Apollo a Artemis, dvojčata - jsou bratrem a sestrou s velkou mocí a krásou, která patřila k nejoblíbenějším starověkým řeckým božstvům," uvedl předseda Sotheby's International David Bennett. Dále poděkoval, že měli čest tyto diamanty prodávat, a vyjádřil potěšení nad silnou poptávkou po špičkové kvalitě diamantů, drahých kamenů a drahokamů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 17.5.2017

Sotheby's aukce diamanty

Další články