Sokolí hnízdo na prodej za 40 milionů

Sokolí hnízdo, o kterém pojednává tento článek, je nejvyšší rodinný dům světa o výšce 37,8 metru. Stavba se nachází v arizonském Prescottu a byla postavena v roce 1994.

Obytná plocha domu, který pro sebe a svou rodinu navrhl architekt Sukumar Pal z Phoenixu, je 576 metrů čtverečních. Stavba specifického tvaru a unikátních technických řešení je rozložena do deseti podlaží. Hlavní podlaží o rozloze 185 m2 se nachází v polovině výšky Sokolího hnízda a skládá se z kuchyně, jídelny a velkého společenského prostoru. Kromě všech zdí má prosklenou i většinu stropu, přesto vzhledem ke specifičnosti stavby nehrozí ztráta soukromí. V ostatních částech neobvyklého, leč velkoryse pojatého domu, jsou tři pokoje a čtyři koupelny. Všechny místnosti pochopitelně nabízejí úchvatný výhled.

Sokolí hnízdo disponuje hydraulickým výtahem spojujícím všechna podlaží od garáže v přízemí po šesté patro. Energii poskytují domu a jeho obyvatelům solární panely, náklady na každodenní provoz jsou tak minimální. Díky tubulárnímu tvaru stavby v horní polovině stoupá teplo v letních měsících vzhůru mimo obytné prostory, v zimě naopak zůstává v obytné části.

Důvod prodeje domu, který si jeho majitelé cení na 1,5 milionu dolarů, což se v přepočtu rovná cca 40 milionům korun, není uveden. Jak ovšem uvedl server Phoenix Bussiness Journal, vybíral architekt Sukumar Pal místo své neobyčejné rodinné rezidence z více, než dvou stovek různých destinací. V rámci stavby pak musel vyjednat s místními obyvateli řadu kompromisů.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 5.4.2017

USA

Další články