Volvo omezí u svých vozů rychlost na 180 km/h!

Automobilka Volvo Cars se rozhodla naplnit své ambice o voze v němž nikdo neutrpí smrtelné ani jinak vážné zranění - omezením maximální rychlosti vozů na 180 km/h.

Již delší dobu proklamuje automobilka Volvo Cars, která je z jedním lídrů v oblasti bezpečnosti, svou Vizi 2020, na jejímž základě by počínaje rokem 2020 neměl v žádném novém voze Volvo nikdo utrpět smrtelné ani jinak vážné zranění. Automobilka si však uvědomila, jak sama přiznává, že jen s pomocí technologií se k nulové hodnotě nedostane, a tak se bude snažit své vize dosáhnout omezením maximální rychlosti na 180 km/h.

Svůj postoj staví automobilka na výzkumu, kterým byly identifikovány tři zbývající problematické oblasti bezpečnosti představující tzv. mezery bránící automobilce v dosažení jejího cíle naprosto skoncovat s vážnými a smrtelnými zraněními v jejích vozech, přičemž na předním místě stojí vysoká rychlost.

Kromě obecného omezení rychlosti automobilka hledá další možnosti, jak zasáhnout do chování řidiče. Dalším krokem by tam mělo být spojení chytré technologie pro omezení rychlosti s technologií monitorování prostoru, v němž se vůz pohybuje, aby její vozidla mohla v budoucnu automaticky omezovat rychlost v blízkosti škol a nemocnic. Takovýto bezprecedentní systém by chtěli dokonce zavést jako povinný standard pro všechny výrobce.

Velkou otázkou zůstává, jak na tento krok budou reagovat řidiči, když se budou rozhodovat o nákupu nového vozu. Námi oslovení řidiči, z nichž řada má doposud i přes omezování objemu motorů pozitivní vztah ke značce Volvo, se rozhodně budou v případě budoucího nákupu dívat po vozech jiných výrobců, kteří se nesnaží dosáhnout své vize omezováním práv řidičů (např. v Německu není zákonem plošně omezená rychlost na dálnicích).

Pokud se tomuto kroku automobilky Volvo Cars nedostane dostatečného pochopení, možná se po velmi úspěšné expanzi spojené s povedenými modely produkovanými v posledních pár letech, zařadí opět do kategorie „mom car“, tedy neemotivně a asexuálně vyhlížejících vozů, sloužících k přepravě dětí a rodinným potřebám. To by ale jistě byla škoda.

...klip skupiny Everclear „Volvo driving Soccer Mom“ na www.youtube.com

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 4.3.2019

Volvo

Další články