Royal Clipper: Luxus pod plachtami

Pokud nemáte náhodou program na konec října a první týden listopadu a k tomu jste propadli kouzlu plachetnic, máme pro vás nabídku.

Dne 25. října  vyráží z portugalské metropole Lisabon nejrychlejší plachetnice planety Royal Clipper, přičemž plavba Atlantickým oceánem končí za šestnáct dnů na Barbadosu. Hned na úvod je nutno podotknout, že, vzhledem k svému charakteru, plachetnice „nebaví“ děti. Podle agentury starající se o její pracovní vytíženost, zaujme majitele standardních jachet, které touží po něčem doposud nepoznaném v podobě síly větru v neobyčejně velkém plachtoví.

Není zcela jistě bez zajímavosti, že loď  byla původně postavená v bouřlivých osmdesátých letech minulého století v loděnici v polském Gdaňsku. Noví majitelé ovšem plachetnici prodali, původní verze trupu byla prodloužena o 24 metrů. Na interiérech se pracovalo v Rotterdamu. V roce 2000 byla loď přejmenována na Royal Clipper, role kmotry se chopila švédská královna Sylvia. V současné době je vlajkovou lodí flotily Star Clippers, přičemž operačním prostorem je Středozemní moře a Karibik, domovským přístavem pak maltská La Valletta. 

Nejrychlejší plachetnice světa, v jejichž silách je rychlost až 40 km/h, je 134 metrů dlouhá. Má pět stěžňů, o pohyb se stará celkem 44 plachet o celkové ploše přes 5 002 metrů čtverečních, díky čemuž je zapsána v Guinessově knize rekordů.  Do svých útrob pojme 227 hostů a 106 členů posádky. Vzhledem k tomu, že k navigaci stačí celkem 20 lidí, protože plachtoví je ovládáno převážně hydraulikou, většina posádky poskytuje patřičný servis.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 7.9.2018

Royal Clipper jachta superjachta

Další články