Rolls-Royce s řidiči i nadále počítá

Přestože pravda je taková, že nejjistějším vládcem nad automobilem zůstává řidič, technický pokrok v podobě zavádění nových technologií, zejména pak autonomního řízení, zastavit nelze.  O to více potěší, když se trendu svěřit ovládání vozu umělé inteligenci, vzepře snad vůbec nejprestižnější automobilka.

Vedení Rolls-Royce totiž přišlo před několika dny s prohlášením, podle kterého v nejbližší budoucnosti nehodlá testovat ani vyvíjet jakékoli systémy, které by přenesly pravomoci řídit vůz z mysli, rukou a nohou řidiče, na autonomní systémy.  Rolls-Royce argumentuje skutečností, že přes značnou mediální masáž nejsou nové technologie na takové úrovni, aby jim bylo možno svěřit činnost tak sofistikovanou, jako je ovládání automobilu. Výrobce nejluxusnějších aut planety přitom poukazuje na řadu nehod, které jsou s autonomními systémy řízení spojeny. Přestože Rolls-Royce technologické novinky jednoznačně nezavrhuje, o jejich případném zavedení začne uvažovat až v okamžiku jejich absolutní dokonalosti a v rámci patřičné legislativy.

Vzhledem k tomu, že k Rolls-Royce si převážná většina majitelů pořizuje rovněž řidiče, setkalo se rozhodnutí o prozatímní absenci autonomního systému řízení z jejich strany s patřičně kladným ohlasem. Většina z nich totiž musí absolvovat zvláštní autoškolu. Tato není pouze o řízení, ale také o etiketě. Řidič Rolls-Royce například ví, že není radno vítat cestující s nasazenými slunečními brýlemi. Nebo, že cestující nastupují do vozu až poté, co jsou jejich zavazadla uložena do kufru.

Kromě toho je jasné, že autonomní řízení zvládne běžný provoz. S jízdou na parkoviště, do myčky a zejména s konverzací s majitelem, to ale bude nepochybně horší.    

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 6.6.2018

Rolls-Royce

Další články