Rally Dakar odstartovala

319 vozidel se postavilo v paraguayském hlavním městě Asunciónu na start 39. ročníku slavné Rally Dakar. Mezi závodníky nechybí ani Češi a hned v první etapě o sobě dali znát.

Lepší start si snad český fanoušek Rally Dakar nemohl ani přát, 1. etapu z paraguayského Asunciónu do Resistencie zajel Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing v nejrychlejším čase a ujal se vedení v kategorii kamionů. S půlminutovým odstupem za Kolomým dojel jeho týmový kolega Aleš Loprais a obě Tatry roudnického týmu se tak umístily v nejrychlejší pětici.

První etapa, do které posádky vyrážely dle startovních čísel, se ukázala jako hodně těžká zkouška odolnosti techniky i posádek. Teploměr ukazoval neuvěřitelných 45 stupňů Celsia a vydatné lijáky z předešlých dnů podmáčely trať. Ve druhé etapě na jezdce čeká hned dvojnásobná porce kilometrů, a to lehce přes osm set. Samotný měřený úsek jedou kamiony částečně od motorek a aut odděleně s celkovou délkou 284 km. Trasa Rally Dakar letos vede z Paraguaye, přes Bolívii, do argentinského Buenos Aires. Šest dnů závodníci se svými stroji stráví ve výšce více než 3 000 metrů nad mořem.

První ročník této extrémní rallye odstartoval 26. prosince 1978 z Paříže. Na startu bylo 170 závodníků a jelo se 10 tisíc kilometrů přes Alžír, Niger, Horní Voltu a Senegal. Politická situace a další faktory však způsobily, že se trasa včetně startu a cíle časem měnila. V roce 2008 byl závod kvůli hrozbě teroristických útoků dokonce zrušen. Následně byla soutěž od roku 2009 přesunuta do Jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny a Chile. Na stupních vítězů této rallye se objevil i Čech. V kategorii kamiónů šestkrát vyhrál Karel Loprais s vozem Tatra.