Mercedes Adolfa Hitlera se objeví v aukci

Přestože by měl konec roku probíhat tradičně v poklidném tempu, organizátoři aukcí nezahálejí. Již na 17. leden tak ohlásila aukční síň Wordlwide Auctioneers dražbu, kde nejsledovanějším vozem v nabídce bude Mercedes-Benz 770 K Grosser Offener Tourenwagen.

Jak již napovídá název, jedná se exkluzivní otevřenou limuzínu. Auto těchto úctyhodných parametrů bylo vyrobeno v limitované edici čtyř kusů. Vedle jeho jedinečnosti výrazně prodejní cenu ovlivní i jeho historie. Jedná se o vůz jednoho z největších zlosynů historie Adolfa Hitlera, se kterým zažil vzestup i pád Německé říše.

Tento exkluzivní Mercedes-Benz 770 K Grosser Offener Tourenwagen  s výrobním číslem 189744  putoval v roce 1939 hned z výroby do garáží vůdce, kde ho převzal Hitlerův osobní řidič, důstojník SS Erich Kempka. Vzhledem k postavení prvního majitele je vcelku pochopitelné, že vůz, ve kterém se Hitler předvedl na přehlídce u příležitosti kapitulace Francie, či při návštěvě Benita Mussoliniho, měl v „základní“ výbavě pancíř ve dveřích a podlaze, neprůstřelná okna a výsuvný neprůstřelný ocelový plát za prostorem posádky, který by zvládl ochránit i amerického prezidenta Kennedyho při atentátu v Dallasu, pokud by jím byl jeho vůz vybaven.

Po válce se Hitlerův Mercedes dostal na čas do užívání americké vojenské policie U.S. Army Military Police sídlící ve francouzském Le Havre. Jeden z amerických důstojníků se pokoušel hned na konci války neúspěšně exportovat vůz do Spojených států, ten však skončil za nejasných okolností v soukromých rukách belgických obchodníků v rušném přístavním a obchodním městě Antverpy. V roce 1949 byl věnován místnímu sdružení válečných veteránů, které ho nakonec odstavilo jako nepotřebné do jedné z garáží. Tam ho v roce 1976 objevili američtí sběratelé veteránů z Kentucky a přes veškeré pochybnosti dohledali, že se jedná o jeden ze čtyř unikátních führerových vozů. Následně vystřídal Hitlerův Mercedes několik movitých majitelů, sběratelů klasických automobilů.

Mercedes s registrační značkou 1A 148 461 je osazen osmiválcovým přeplňovaným OHV motorem o objemu 7,7 litru, disponujícím silou 230 koní, což i přes mimořádnou hmotnost takřka tří tun zvládá rychlost 160 km/h. Přes manuální pětistupňovou převodovku je poháněna nezávisle zavěšená přední náprava. Vůz je nabízen s řadou originálních dokumentů včetně knihy jízd.

Vzhledem k pozornosti, které se věci spojené s Adolfem Hitlerem stále těší, očekávají organizátoři akce výnos v hodnotě milionů eur. Deset procent z vydražené částky půjde na konto organizace pořádající vzdělávací programy o holokaustu a zvěrstvech druhé světové války.    

...více na stránkách aukčního domu www.worldwide-auctioneers.com

Další články