Martin Šonka pošesté mistrem republiky v letecké akrobacii

Mistrovství České republiky v letecké akrobacii hostilo druhý červencový víkend břeclavské letiště. Titul mistra České republiky pro rok 2016, mezi silnou konkurencí včetně účastníků z Německa, Slovenska a Polska, vybojoval pilot Martin Šonka, létající světovou sérii Red Bull Air Race.

V Břeclavi se utkala motorová letadla v pěti závodních kategoriích. V kategorii Sportsman, která je takzvanou kategorií vstupní, se umístil s nejlepším bodovým ohodnocením na prvním místě Michal Tvrzník s letounem Decathlon. Kategorie Intermediate, do níž spadají cvičné letouny s omezeným výkonem, zaznamenala svého vítěze v podobě pilota Petra Františe s letounem Zlín 50M. V kategorii Advanced, do které spadají letadla splňující předem stanovené limity, se nejlépe předvedl pilot Karel Kuthan se svým Yak 55M.

Nejvyšší kategorii Unlimited ovládl již pošesté Martin Šonka se svým akrobatickým speciálem Extra 330SR, a potvrdil tak dle očekávání roli favorita. V aktuálním žebříčku prestižní světové série Red Bull Air Race, kde se setkávají jen ti nejlepší, je na sedmé příčce, loni obsadil v absolutním pořadí skvělé čtvrté místo. V Břeclavi se stal i vítězem kategorie Freestyle.