Airbus Racer: Okřídlený vrtulník nové generace

Již několik let funguje na území starého kontinentu iniciativa Clean Sky 2, jejímž stěžejním cílem je zvýšení rychlosti i dosahu helikoptér v mezích finanční únosnosti. Prvním viditelným výsledkem je okřídlený vrtulník Airbus Racer.

Létající stroj z produkce věhlasného francouzského výrobce letadel by měl být schopen dosáhnout rychlosti až 400 km/h, na jeho vývoji se pak podílela elita evropských konstruktérů. Pravda, předchůdce Raceru, Eurocopter X3 sice dal rychlost 472 km/h, nikdy se ovšem nedostal do sériové výroby a nepřekročil stádium experimentálního modelu určeného k testování nových technologií. V současné době se tak nachází v Muzeu letectví a kosmonautiky v Paříži.

Airbus Racer, jehož prototyp bude sestaven v roce 2019, přičemž první let má následovat o rok později, je koncipován především pro potřeby záchranářů. Během první hodiny, která se jeví v rámci záchranných operací jako klíčová, zvládne, ve srovnání s konkurencí, až dvojnásobné pokrytí prostoru. Souběžně je také připravována verze pro přepravu pasažérů.

Díky hlavnímu rotoru bude Airbus Racer schopen vertikálního i horizontálního startu. Kromě toho disponuje patentovaným konceptem aerodynamických dvojplošníkových křídel s bočními vrtulemi na konci. O veškerý pohyb se postarají dva turbohřídelové motory Rolls- Royce Turbomeca RTM322 používané u některých typů bojových vrtulníků Apache.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 23.11.2017

Airbus Racer

Další články